Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Analiza fundamentalna

dodano 25.07.2008
Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna umożliwia osiąganie ponadprzeciętnych wyników inwestycyjnych. Oczywiście, jak w każdej innej dziedzinie, aby osiągnąć sukces, należy ciągle zgłębiać swoją wiedzę.


Analiza fundamentalna odpowiada na pytanie, jaka jest obecna „wartość wewnętrzna” spółki. Analiza ta uwzględnia obecną oraz przyszłą sytuację przedsiębiorstwa. Metoda ta może być stosowana zarówno przez inwestorów instytucjonalnych zarządzających dużymi aktywami, jak i inwestorów indywidualnych.

Analiza fundamentalna składa się z:
1. Analizy makrootoczenia

2. Analizy sektorowej

3. Analizy sytuacyjnej spółki

4. Analizy finansowej spółki

5. Wyceny akcji

Analiza makrootoczenia, sektorowa oraz sytuacyjna spółki wiąże się z odpowiedzią na pytanie, w jakich warunkach działa spółka. Jest to najważniejsza część analizy fundamentalnej, ponieważ na tej podstawie dokonuje się prognozy oczekiwanych zysków generowanych przez firmę. Z kolei analiza finansowa oraz wycena akcji stara się odpowiedzieć na pytanie, jaka jest obecna wartość biznesu, czyli czy dana spółka jest przewartościowana czy też niedowartościowana.

Wycena fundamentalna działa w dłuższym okresie czasu, gdyż w krótszym możliwe są okresy przewartościowania lub niedowartościowania, co powoduje, że wykorzystując analizę fundamentalną można osiągać ponadprzeciętne wyniki inwestycyjne.


 

Poniższy opis analizy makrootoczenia, sektorowej oraz sytuacyjnej spółki zaczerpnąłem z: “Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003,

Analiza makrootoczenia:
Makrootoczenie determinuje, w jakich warunkach działa przedsiębiorstwo, firma nie ma jednak możliwości zmiany tych warunków.
Makrotoocznie można podzielić na 6 sfer:
1. Otoczenie ekonomiczne

2. Otoczenie technologiczne

3. Otoczenie społeczne

4. Otoczenie demograficzne

5. Otoczenie polityczne i prawne

6. Otoczenie międzynarodowe

Analiza sektorowa:
Klasyczne podejście opiera się na założeniu, że sukces spółki zależy od umiejętności dostosowania się firmy do warunków zewnętrznych.
Podstawowe techniki dotyczące analizy warunków, w jakich działa firma to np.:
1. Pięć sił Portera

2. Analiza grup strategicznych

3. Punktowa ocena atrakcyjności sektora

4. Analiza możliwości globalizacyjnych sektora

Analiza sytuacji spółki:
Innym spojrzeniem na czynniki sukcesu firmy jest “podejście zasobowe”. Teoria ta próbuje znaleźć czynniki sukcesu tkwiące w samej spółce. Zgodnie z tym podejściem sukces firmy zależy od jej zasobów oraz zdolności do odpowiedniego wykorzystania tych zasobów.
   Analiza fundamentalna - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: stopkamichal
avatar

O mnie
W serwisie od:
25.07.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD stopkamichal
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje