Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Submodalności

dodano 26.09.2009
Submodalności

Masz różne myśli i doświadczenia. Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jaki sposób Twój mózg, Twoja podświadomość i w końcu Ty sama, je porządkujecie?


Przypominając sobie sytuacje i wyobrażając ją, zwróć uwagę nie na jej treść, a na następujące 'znaczniki':

- rozmiar wyobrażenia - jego odległość od Ciebie - położenie w przestrzeni - czy jest tam ruch (jest to jakiś film, być może powolny, ale film), czy też jest to statyczny obraz (slajd) - czy patrzysz wtedy własnymi oczyma, czy widzisz siebie w tym wyobrażeniu? - czy jest ono kolorowe czy czarno-białe - jak jasne jest? - jakie jest nasycenie kolorów? - jaki jest kontrast? - jaka jest ostrość? - czy jest płasko przed tobą, czy przechylone w jakiś sposób, albo np. wygięte w łuk? - czy są jakieś dźwięki które mu towarzysza? - jeśli są - skąd dochodzą, jaką mają głośność, ton, tempo, rytm, itp.?
A teraz, gdy je dostrzegliście - zacznij je zmieniać, bawić się nimi. Zmniejsz i powiększ je. Przybliż i oddal. Przesuń w lewo i w prawo. Rozciągnij wokół siebie, na boki, za plecy, w górę i w dół, by być w pełnym 3D. Jeśli to film, zrób stop-klatkę. Jeśli slajd - puść film. Przejdź z własnych oczu na perspektywę trzeciej osoby i na odwrót. Dodaj kolory lub je zabierz. Rozjaśnij i przyciemnij. Itp.
Zobacz jak te zmiany wpływają na uczucia które wywołuje to wyobrażenie. Opisz co wywołuje co. Po to potrzebowałaś silnie pozytywnego wspomnienia, by wyraźnie zobaczyć zmiany które zachodzą.
Pomyśl o tym, w jakich innych kontekstach możesz wykorzystać takie umiejętności.
Ćwiczenia:
1) Zmiana odczuwania – pomyśl o jakimś wspomnieniu, które jest dla Ciebie obojętne. Sprawdź jego submodalności. Wybierz inne obojętne wspomnienie i pomyśl o nim – i sprawdź również jego submodalności. Wybierz trzecie takie wspomnienie, zrób tak samo.
Zobacz, jakie submodalności są wspólne dla tych trzech wspomnień – a następnie weź wspomnienie, którego znaczenie chcesz zmienić i nadaj mu te submodalności, które były wspólne dla trzech powyższych. Zrób tak kilka razy, startując od jego starych submodalności i umieszczając je w nowych.
Sprawdź jak teraz odczuwasz to wspomnienie.
2) Zmiana przekonania – pomyśl o kilku przekonaniach których jesteś pewna, zobacz jak je sobie reprezentujesz i znajdź ich wspólne submodalności. Podobnie zrób z przekonaniami, o których wiesz, że są fałszywe i takimi, których jesteś bardzo niepewna.
   Submodalności - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: arturkrol
avatar

O mnie
W serwisie od:
25.09.2009
Dodaj do znajomych

 
INNE OD arturkrol
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje