Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Telepraca

dodano 08.01.2007
Telepraca
Ocena:

Poranne korki, zatłoczone tramwaje i autobusy to codzienny widok. Wszyscy jadą do pracy. Czy oprócz budowania dróg, wiaduktów i tuneli jest jakaś recepta na to, aby ludzie pracujący uniknęli tych porannych uciążliwości?


Owszem, telepraca.

Telepraca, czyli praca zdalna, robi furorę na świecie. Choć w Polsce dopiero raczkuje, korzyści jakie ze sobą niesie wydają się niezaprzeczalne.

Najwięksi optymiści w telepracy widzą same zalety, przede wszystkim duże oszczędności dla firmy, której pracownicy wykonują telepracę. Nie trzeba tworzyć stanowisk pracy, kupować sprzętów, itp. Pracownik nie traci czasu na codzienne dojazdy. Nie wydaje pieniędzy na benzynę lub bilety. Znika zatem problem odległości. A przecież niekiedy pracownicy dojeżdżają nawet po 150 km dziennie do firm w dużych miastach.

Barierą w telepracy jest przede wszystkim wciąż ograniczony dostęp do Internetu.
Z sieci korzysta blisko 40% Polaków, ale to wciąż jest znacznie mniej niż w krajach Europy Zachodniej. Drugim utrudnieniem jest prędkość łączy, która pozostawia Polskę daleko w tyle za krajami europejskimi. Na szczęście proporcje te ulegają szybkiemu zmniejszaniu, m.in. na skutek znacznego spadku cen usług dostępu do Internetu.

Perspektywy telepracy są ogromne.

Szacuje się, że na całym świecie w trybie telepracy pracuje ok. 60 mln osób, z czego połowa to Amerykanie. W Europie prym wiodą kraje skandynawskie. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę penetrację internetu sięgającą tam 80%.

Telepraca szansą na aktywizację wielu osób, w tym niepełnosprawnych.

Polska jest liderem w statystyce dotyczącej ilości osób niepełnosprawnych na 1000 mieszkańców. Zdecydowana większość z nich na skutek problemów z samodzielnym poruszaniem pozostaje bez pracy. Telepraca otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości. Dzięki nim pracodawcy zyskują pracowników, a ponadto korzystają z przywilejów podatkowych, jakie niesie ze sobą zatrudnianie osób niepełnosprawnych.
Inną grupą osób, które mogą korzystać z dobrodziejstw telepracy, są kobiety pozostające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Długa przerwa w pracy nie zawsze działa korzystnie. Mając możliwość wykonywania pracy na część etatu nie traci się kontaktu z firmą, a jednocześnie można zarobić dodatkowe pieniądze.
Dzięki telepracy można aktywizować osoby, które z różnych względów tej pracy nie mają. Mając na uwadze, że Polska ma najniższy wskaźnik osób aktywnych zawodowo w Unii Europejskiej (pracuje 52% Polaków w wieku 16-65 lat), pole do działania jest ogromne.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: tomasz_bar
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD tomasz_bar
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
21.03.2009 22:02:49
05.06.2011 12:48:34
25.03.2010 17:06:53
12.07.2009 15:45:01
zobacz więcej
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje