Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

"Diagnostyka" raka piersi po polsku

dodano 09.07.2009
"Diagnostyka" raka piersi po polsku

Jesteś świadomą Dwudziestosześciolatką. Co miesiąc badasz swoje piersi. Pewnego dnia, odkrywasz coś. Prywatnie idziesz na USG, lekarz potwierdza obecność guza o nieustalonej etiologii. Co na to polska służba zdrowia?


W pierwszej kolejności dostajesz skierowanie do chirurga, który bada Cię i wypisuje kolejne skierowanie. Należy w tym momencie wspomnieć, że kwestia udzielenia rzetelnej informacji dotyczącej stanu Twojego zdrowia jest wysoce sporna i zależy od widzimisię lekarza/warunków atmosferycznych/plam na księżycu, możliwym jest, że zadasz pytanie i usłyszysz nieprzychylny medyczny bełkot, a gdy powiesz, że nic Ci to nie wyjaśniło, lekarz odburknie, że „jakie pytanie, taka odpowiedź” – ale to zaledwie kwestia osobowości człowieka do którego trafisz i jego psychofizycznego stanu. W związku z wykryciem podejrzanej zmiany i potwierdzeniem jej obecności poprzez badanie ultrasonograficzne (które wykonałaś prywatnie – lekarz z którym się umówiłaś na konkretną godzinę nie pojawił się wcale, na szczęście w gabinecie obok przyjmował inny, który zgodził się zbadać twoje piersi), kolejnym krokiem jest skierowanie na biopsję: i tu pojawiają się przysłowiowe schody, bo biopsji jest kilka rodzajów. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC, punkcja) jest metodą pobierania materiału komórkowego poprzez nakłucie guza cienką igłą. Dzięki zmniejszonej łączności która cechuje utkanie tkankowe większości nowotworów, materiał do badania bez trudu aspiruje się (zasysa) do światła igły. Biopsja cienkoigłowa znajduje zastosowanie w ustaleniu rozpoznania zarówno wyczuwalnych jak i niewyczuwalnych guzów. Jej wadą jest możliwość uzyskania błędnej diagnozy, szacuje się, że ok. 20 procent wyników uzyskanych tą drogą jest zatarte. Punkcja jest ogólnodostępna, na jej wyniki czeka się kilka dni. Drugą metodą badania jest Biopsja gruboigłowa (oligobiopsja): jej celem jest uzyskanie materiału tkankowego (histologicznego) z guza. Do badania stosuje się różne typy igieł biopsyjnych o średnicy powyżej 1,2 mm, niektóre z nich wyposażone są w specjalne przyrządy (np. w strzykawkę automatyczną). Jest to zabieg bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, istnieją możliwości komplikacji, w związku z czym pacjentka skierowana na to badanie musi przygotować się na ewentualny dłuższy pobyt w szpitalu. Na wyniki czeka się ok. dwóch tygodni i nie ma od nich odwołania, są one zawsze wiarygodne – stuprocentowa skuteczność przemawia zatem za przeprowadzaniem tego badania.
   "Diagnostyka" raka piersi po polsku - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: kinga_matalowska
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD kinga_matalowska
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje