Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Sztuki walki i samoobrona

dodano 16.07.2008
Sztuki walki i samoobrona

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć przygodę ze sztukami walk. W jaki sposób, czego i gdzie szukać. W poniższym artykule postaram się przedstawić zarówno najpopularniejsze sztuki, jak i systemy walki.


Idziesz sobie ulicą, "ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie." Nagle zjawia się dwóch knypków, odbierają Ci telefon, ostatnie pieniądze na bułkę, uderzają w twarz, po czym uciekają. Nieważne, czy to brzmi znajomo, czy też nie. Prędzej czy później do takiej sytuacji może dojść.
Poniżej postaram się zrobić mały przekrój najbardziej znanych i popularnych sztuk walki - w tym takich, które subiektywnie mogę uznać za ciekawe - pominę jednak filozofię oraz historię ich powstania, dodam filmy z www.youtube.pl, które wg mnie najlepiej odzwierciedlają daną sztukę walki.
Aikido
Japońska sztuka walki chwytana - ogromny nacisk na dokładność w wykonywaniu technik, którymi w większości są dźwignie i przechwyty. Warto wspomnieć, że treningi aikido były początkowo dostępne tylko tym, którzy uzyskali stopień mistrzowski w innej sztuce walki, przez co tylko nieliczne sekcje (niestety) wprowadzają do treningów uderzenia i kopnięcia, przez co aikido ma wizerunek mało efektywnej, choć efektownej sztuki walki. Techniki są trudne i wymagają dużo cierpliwości, by się ich nauczyć. Legendy głoszą, iż założyciel - Morihei Ueshiba - potrafił przewidzieć, gdzie padnie strzał i go uniknąć.
Demonstracja AIKIDO


Boks
Sport mający swój początek w Wielkiej Brytanii, operujący jedynie uderzeniami górnymi kończynami. Nie ma tutaj dźwigni, nie ma skomplikowanych duszeń ani też sprowadzania do parteru - wszystko odbywa się "w stójce". Boks rewelacyjnie rozwija umiejętność operowania ciałem podczas unikania ciosów; bardzo efektywny.
Demonstracja BOKS


Brazylijskie ju-jitsu (BJJ)
Rewelacyjna choć trudna i wymagająca umiejętności sztuki walki, skupiająca się na sprowadzeniu przeciwnika do parteru. Operuje masą dźwigni, duszeń i chwytów, bardzo efektywnych w walce "jeden na jeden", jednak nie uczy obrony przed większą ilością przeciwników. Korzysta pełnymi garściami z najlepszych elementów aikido, ju-jutsu oraz judo.
Demonstracja BJJ


Capoeira
Brazylijska sztuka walki, oparta na tańcu. Rewelacyjnie wyrabia figurę trenującego, jego gibkość, szybkość i świadomość własnego ciała. Sztuka walki raczej kopana, występują jedynie dwa rodzaje uderzeń. Bardzo efektowna sztuka walki.
Demonstracja CAPOEIRA
   Sztuki walki i samoobrona - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: mmiernikowski
avatar

O mnie
W serwisie od:
08.07.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD mmiernikowski
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Partnerzy
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje