Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Szkodliwość społeczności internetowych: czemu je potrzebujemy?
dodano 10.06.2009
Fenomen portali jak NaszaKlasa czy Facebook zbanalizował się w obrazie współczesnych narzędzi komunikacji. Większość internautów w Polsce już doświadczyła zabawy na serwisach społecznościowych, kontynuując rozrywkę na dłuższą metę.
Pierwowzory portali społecznościowych z oceną (rating site) były założone w 1999 roku amerykańskie serwisów RateMyFace.com (oceń moją twarz) i AmIHot.com (czy jestem gorący) oraz powstały rok później Hotornot.com. Idea opiera się na tym że użytkownicy oceniają zdjęcia dodane przez innych użytkowników. Na tych portalach tworzone są rankingi popularności na podstawie ocen oraz ilości odwiedzonych stron, a dodawane zdjęcia są kontrolowane przez moderatorów tak by nie nosiły treści niedozwolonej. Naśladowcami na polskim rynku były najpopularniejsza pod tym względem Fotka.pl AutoFotka.pl (ocena samochodów) oraz mniej świeckie PokażCycki.pl czy Sloggi.pl (ocena pośladków), portale które obnażały coraz więcej intymności internautów. Tym samym użytkownicy starają się doznać swoich 15 minut sławy, sięgając po internetowe gwiazdorstwo które im pozwala zaspokoić potrzebę uznania. Dowartościowanie się ocenami anonimowych ulubieńców, a więc znalezienie tego czego nie w sposób znaleźć w rzeczywistości, w bezpośrednim otoczeniu, daje ludziom szacunek do samych siebie.
Proponując alternatywną rzeczywistość gdzie anonimowość, wyegzaltowane Super-Ego oraz szybkość, dostępność i łatwość kontaktów, społeczności internetowe tworzą świat w którym ludzie mogą wchodzić w interakcje społeczne, na dobre, a przede wszystkim na gorsze.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW