Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Angioplastyka i koronografia w Końskich - nowa pracowania hemodynamiczna
dodano 16.05.2008
Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego dzięki nowej pracowni hemodynamicznej w Specjalistycznym Szpitalu Św. Łukasza w Końskich zyskali dostęp do nowoczesnych zabiegów, które poprawiają jakość życia.
Kierownictwo Szpitala oraz przedstawiciele firmy Euromedic 15 maja 2008 roku spotkali się, by nakreślić plany związane z ośrodkiem.
Miażdżyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, których gwałtowny rozwój mogliśmy zaobserwować pod koniec XX wieku. Na skutek zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych dochodzi do zwężeń, co powoduje upośledzenie przepływu krwi i niedokrwienie zaopatrywanego przez nie obszaru. Miażdżyca tętnic jest wspólną przyczyną choroby wieńcowej, zawału serca, zaburzeń przepływu krwi w tętnicach szyjnych i mózgowych, udaru mózgowego oraz zaburzeń przepływu w innych narządach, jak np. nerki.
„Angioplastyka oraz koronografia w koneckiej pracowni hemodynamicznej umożliwią skuteczną walkę z chorobami cywilizacyjnymi. Dzięki rozwojowi takich badań oraz wewnątrznaczyniowych metod leczenia, pacjent szybko wraca do zdrowia i może opuścić szpital już po 24-48 godzinach od wykonania zabiegu” – mówi dr Lucjan Szela kierownik pracowni.
Angioplastyka wieńcowa jest zabiegiem polegającym na udrożnieniu zwężonej tętnicy, który eliminuje konieczność otwartej operacji. Do przeprowadzenia zabiegu angioplastyki wykonuje się niewielkie nakłucie tętnicy udowej, w której umieszcza się specjalny prowadnik. Za pomocą prowadnika do tętnicy wprowadzony zostaje cewnik z balonikiem, który następnie wypełniany jest specjalnym płynem pod ciśnieniem. Rosnący balonik poszerza zamknięte naczynie krwionośne, dzięki czemu udrażnia zwężoną tętnicę. Po zakończeniu zabiegu przyrząd zostaje usunięty z tętnicy.
Koronografia jest to badanie naczyń wieńcowych, które realizowane jest za pomocą cewnika wprowadzonego przez tętnicę udową. Badanie może dostarczyć informacji, jak funkcjonują naczynia wieńcowe, czy wystarczająco dobrze zaopatrują serce w krew. Dzięki badaniu można ocenić ryzyko wystąpienia zawału serca u osoby po zawale lub ze zniszczonym mięśniem sercowym.
Wszystkie zabiegi wykonywane w koneckiej pracowni są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dzięki czemu są dla pacjentów bezpłatne.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ