Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kup sobie dolara!
dodano 15.05.2008
Srebrny dolar kanadyjski upamiętniający 400. rocznicę powstania Quebecu w ofercie Skarbnicy Narodowej.
W 2008 roku mija 400 lat od założenia Quebecu – stolicy francuskojęzycznej prowincji Kanady. Z tej okazji Kanadyjska Mennica Królewska wprowadziła do obiegu pamiątkowego srebrnego dolara. W Polsce do swojej oferty numizmatycznej dołącza go Skarbnica Narodowa – oficjalny dystrybutor kanadyjskiej mennicy.
3 lipca 2008 roku Kanada celebrować będzie 400. rocznicę założenia miasta Quebec. Z tej okazji Bank Kanady wyemitował srebrną monetę pamiątkową. Wybity w Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej srebrny dolar to kolejny dowód profesjonalizmu tej jednej z najbardziej renomowanych mennic świata. W Polsce moneta dostępna będzie od maja 2008 roku w ofercie Skarbnicy Narodowej. Rewers monety przedstawia portret Elżbiety II, na awersie natomiast znajduje się portret założyciela Quebecu – Samuela de Champlaina na tle założonej osady.
„Kanadyjska Mennica Królewska znana jest na całym świecie ze swoich pięknych projektów. Jej wysoką jakość cenią również nasi klienci, co jest widoczne w ich bardzo dużym zainteresowaniu tym obiektem” – wyjaśnia Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej.
W Kanadzie przygotowania do uroczystych obchodów trwają od dawna. Już w listopadzie 2006 roku Kanada rozpoczęła odliczanie – 400 dni do 400. rocznicy założenia miasta Quebec. Obchody rocznicowe rozpoczęły się w grudniu 2007 roku i potrwają aż do października bieżącego roku. Jednym z pierwszych ważniejszych wydarzeń było wprowadzenie do obiegu w styczniu tego roku srebrnego dolara kolekcjonerskiego, upamiętniającego istotną dla historii Kanady rocznicę.
Obchody 400. rocznicy założenia Quebecu odbywają się pod hasłem „Spotkanie” (ang. „The Encounter”). Nazwa ta ma odniesienie historyczne. W 1608 roku francuski podróżnik Samuel le Champlain przybił do brzegów rzeki Świętego Wawrzyńca. U jej ujścia założył osadę, która przez wiele lat służyła za miejsce spotkań pierwszych kolonialistów z rdzennymi narodami Ameryki Północnej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ