Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Tarnowski teatr niesłyszących na festiwalu w Szczecinie

dodano 02.05.2008
Tarnowski teatr niesłyszących na festiwalu w Szczecinie

Dzieci z wadami słuchu, które stworzyły koło teatralne „Arlekin” w swoim internacie przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Tarnowie, wzięły udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadami Słuchu.



Festiwal teatrów niesłyszących odbył się już po raz siódmy, tym razem w szczecińskim teatrze „Pleciuga”, pod patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej. Ta siódma edycja festiwalu odbyła się pod hasłem „Baśnie różnych narodów”. W przeglądzie wzięło udział 13 teatrów z całej Polski. Mimo, że uczestnikami festiwalu były przecież dzieci i młodzież z wadami słuchu, starano się pokazać także fragmenty z tekstem. Wymagało to od młodych aktorów szczególnego wysiłku.

 

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima ze Szczecina. W przyszłym roku przegląd odbędzie się pod hasłem „Radujmy się”.

 

Dzięki pozyskaniu takich sponsorów, jak między innymi PKO BP czy PERON można było zorganizować dla niesłyszących dzieci wycieczkę nad morze, do Międzyzdrojów. Wielu uczestników festiwalu mogło zobaczyć morze po raz pierwszy w życiu. Tarnowscy młodzi aktorzy mieli okazję poznać swych niesłyszących rówieśników z całej Polski, nawiązać nowe znajomości, zobaczyć, jak w teatrze grają inni aktorzy z wadami słuchu.

 

Niesłyszące dzieci z Tarnowa przedstawiły spektakl – bajkę łotewską - pod tytułem „Śmierć-kuma”. Chłopiec, którego chrzestną została śmierć, próbował zmieniać jej wyroki. Okazało się jednak, iż nikt nie jest w stanie zapobiec końcowi życia, gdy wyznacza go los.

 

Tarnowskie koło teatralne „Arlekin” już wcześniej zaskoczyło widzów swymi pomysłami. Niedawno duże wrażenie zrobił spektakl zaprezentowany na scenie Tarnowskiego Teatru przez wychowanków internatu przy SOSW pod tytułem Nigdy nie jest za późno”. Wydać się może w pierwszej chwili niemożliwe, by osoby, które nie słyszą i nie mówią, mogły prezentować spektakl teatralny. Dzieci przekazują treść spektaklu w języku migowym. Równocześnie jeden z opiekunów czyta to, co migają niesłyszący aktorzy. Spektakl "Nigdy nie jest za późno" mówił o tym, jak chłopiec, który wpadł w alkoholizm, stracił dziewczynę, został wyrzucony z drużyny sportowej, wpadł w konflikt z rodziną, szkołą. Po rozmowie z duchem ojca-alkoholika, który zmarł z powodu choroby alkoholowej, chłopiec postanawił jednak rozpocząć nowe życie bez alkoholu.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: ciesielczyk
avatar

O mnie
W serwisie od:
02.11.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD ciesielczyk
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje