Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Kawałek Tarnowa w Hollywood

dodano 01.05.2008
Kawałek Tarnowa w Hollywood

W czasie niedawnego IX Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles prestiżowe odznaczenie Gloria Artis otrzymała Yola Czaderska-Hayek, która od lat funkcjonuje w USA jako swego rodzaju ambasador kultury polskiej oraz ambasador…..Tarnowa.Yola Czaderska-Hayek urodziła się w Tarnowie. Jest autorką wielu książek i artykułów na temat Hollywood i równocześnie popularyzatorem sztuki i kultury polskiej w USA, a także swego rodzaju ambasadorem Tarnowa za oceanem. Yola od lat jest korespondentem tarnowskiego tygodnika TEMI. Czasem mówi się o niej „pierwsza polska dama w Hollywood”. Jest członkiem elitarnego Hollywood Foreign Press Association. Przeprowadziła wywiady z najbardziej znanymi aktorami amerykańskimi, prezydentami USA oraz najbardziej wpływowymi politykami. Yola jest również kronikarzem i historykiem, specjalizującym się w filmie westernowym. Jest prezesem i fundatorem International Star Awards, statuetek przyznawanych od 1992 roku legendarnym artystom filmów westernowych.

Napisano o niej między innymi: „Yola Czaderska-Hayek jest dziś po Poli Negri kolejną sławną Polką w Hollywood. Chociaż nie gwiazda filmowa, potrafiła stworzyć w swoim domu atmosferę przyciągającą najsłynniejszych ludzi.”  W 1984 r., podczas Olimpiady w Los Angeles,  jako jedyny Polak Yola biegła kilometr w sztafecie olimpijskiej, dedykujac to wydarzenie Januszowi Kusocińskiemu. 

Czaderska-Hayek co roku bierze udział w przyznawaniu „Złotych Globów”, wręcza osobiście laureatom listy gratulacyjne od aktualnego prezydenta USA, gubernatora Kalifornii i burmistrza Los Angeles.

Słynna tarnowianka mieszka w Hollywood w willi „Belvedere” bezpośrednio pod znanym każdemu napisem „HOLLYWOOD”, której właścicielem był kiedyś Rudolf Valentino. BELVEDERE otrzymał nagrodę "Beautiful Home and Garden", przyznawaną przez władze  miasta dla  najpiękniejszych rezydencji w Hollywood.Zawsze w czasie Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles Yola wraz ze swym mężem Edwardem Hayek organizuje wystawne przyjęcia dla polskich gości. Rok temu honorowym patronem festiwalu i gościem Czaderskiej-Hayek była żona Prezydenta RP, Maria Kaczyńska, a w tym roku - marszałek Senatu RP, Bogdan Borusewicz.

Yola nie zapomina o rodzinnym Tarnowie. Ma zamiar stworzyć fundację, która wybudowałaby w Tarnowie bibliotekę sztuki filmowej. Na tablicy rejestracyjnej jej samochodu można zobaczyć napis „TARNÓW” !
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: ciesielczyk
avatar

O mnie
W serwisie od:
02.11.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD ciesielczyk
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje