Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Galeria wśród Piasków Sahary

Autor: laim
dodano 06.04.2009
Ocena:

Płaskowyż Tassili, to jedno z piękniejszych miejsc Północnej Afryki. Większość zwiedzających Basen Morza Śródziemnego omija jednak Algierię na rzecz Tunezji czy Maroka, a to właśnie w tym kraju można zobaczyć jeden z cudów Sahary.


Styl hodowców bydła, przedstawia się równie imponująco. Oprócz postaci zwierząt pojawiają się na malowidłach wyjątkowej urody postaci ludzkie pozujące, biegające, a nawet ujęte w czasie pływania występują one zawsze w przedstawieniach ze zwierzętami bydłem rogatym, ale i podczas polowania z łukami czy w kompozycjach ukazujących życie dzikich zwierząt. Styl ten jest nierówny, podobnie jak inne style: łowców, rogatych postaci, diabełków, okrągłogłowych postaci, sędziów, wozów bojowych etc. Każdy z tych stylów kształtowany był od fazy archaicznej po modelową i schyłkową. Warto wymienić kilka reprezentatywnych przedstawień stylu hodowców bydła: „Walczące żyrafy” stanowisko Uan Abu, „Łowcy ze zwierzęcymi głowami” z Adźefu, „Dziewczęta z plemienia Fullanów” Żabbaren, „Dwie Wenery” stanowisko Tamrit.


Do wyjątkowo ciekawych przedstawień zalicza się malowidła realistyczne bodajże pierwszych artystów tego stylu, aż dziw bierze, że ludzie epoki kamienia w taki sposób potrafili oddawać piękno i proporcje ludzkiego ciała przykład malowidło „Mężczyzna i kobieta w pozach siedzących” stanowisko Sefar.

Jak już wspomniałem, propagatorem Tassili był Henri Lhote, za jego pośrednictwem sztuka Tassili stała się szeroko znana na świecie. Człowiek ten zorganizował szereg ekspedycji, które, to zainicjowały prace w tym rejonie. Lhote opisuje swoje pierwsze wyprawy w książce pt.: „Malowidła Kwitnącej Pustyni” w Polsce również wydanej. Imponuje jego podejście do wyzwania rzuconego przez przeszłoś i pustynie. Z lektury możemy dowiedzieć się jak w trudnym terenie pracowała ekipa, w jaki sposób odkrywano nowe malowidła, jak je kopiowano i przyporządkowywano do poszczególnych stylów.

Dziś masyw Tassili jest Parkiem Narodowym. Ochroną objęto zarówno bezcenne obiekty sztuki naskalnej, jak i unikalny krajobraz geologiczny. W Masywie prowadzi się rozmaite badania, swój wkład w nie mieli również Polacy: doc. dr hab. Lech Krzyżaniak, dr Andrzej Prinke - archeolog-dokumentalista i mgr Jerzy Nowakowski z Muzeum Narodowego w Poznaniu – fotograf-dokumentalista. Tassili można zwiedzać istnieją zorganizowane formy zwiedzania tej części Sahary, a na stronach internetowych i na serwisie You tube jest wiele danych i informacji oraz filmów na temat tego niezwykle ciekawego miejsca na ziemi.
   Galeria wśród Piasków Sahary - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: laim
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD laim
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje