Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Podpis elektroniczny, certyfikat - mity i fakty.

dodano 01.12.2006
Podpis elektroniczny, certyfikat - mity i fakty.

Podpis elektroniczny to ogólna nazwa różnych technik potwierdzania autentyczności dokumentu i tożsamości jego nadawcy przy wymianie informacji drogą elektroniczną



ABC podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny musi spełnić te same warunki, co podpis zwykły, tzn. powinien być trudny lub niemożliwy do podrobienia, stwarzać możliwość weryfikacji i trwale łączyć się z dokumentem.

Praktyczne formy podpisów cyfrowych stały się dostępne dzięki rozwojowi kryptografii z kluczem publicznym i polegają na dołączeniu do dokumentu skrótu, zaszyfrowanego kluczem prywatnym strony podpisującej. Termin "podpis elektroniczny" jest pewnym uproszczeniem, ponieważ kryją się pod nim trzy kategorie: podpis elektroniczny, cyfrowy podpis elektroniczny i podpis kwalifikowany. Podpis elektroniczny jest to na przykład mój podpis pod niniejszym tekstem lub zeskanowane zdjęcie załączone w dokumencie - jest to po prostu jakiś ciąg znaków elektronicznych dołączonych do innego ciągu znaków elektronicznych np. dokumentu Word. Podpis cyfrowy - to podpis elektroniczny, w którym zastosowano metody kryptograficzne. Podpis kwalifikowany - to podpis cyfrowy dodatkowo potwierdzony certyfikatem przez wiarygodne centrum certyfikacji CA.

Z powyższego opisu wynika, że każdy podpis kwalifikowany jest podpisem cyfrowym, każdy podpis cyfrowy jest podpisem elektronicznym, ale nie każdy podpis elektroniczny jest cyfrowy i nie każdy podpis cyfrowy jest kwalifikowany.

Podpis elektroniczny a zwykły podpis

Podpis elektroniczny ma szereg cech, których nie zawiera zwykły podpis. Prawdopodobnie najważniejszą z nich jest to, że - w przeciwieństwie do podpisu tradycyjnego - jego ważność i prawdziwość zależą jedynie od danych służących do weryfikacji i zawartych w certyfikacie, co oznacza, że osoba, która utworzyła podpis, może być zidentyfikowana automatycznie w sposób bezpośredni i obiektywny. Druga różnica to możliwość potwierdzenia integralności danych, do których się odnosi. Trzecia to fakt, że podrobienie takiego podpisu jest o wiele trudniejsze niż podpisu odręcznego, a praktycznie wręcz niemożliwe.

Podpis elektroniczny a prawo

Patrząc na podpis elektroniczny poprzez jego zastosowanie w bankowości możemy wyróżnić dwa dotyczące go akty prawne:

1. USTAWA z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.1) (Dz. U. z dnia 15 listopada 2001 r.)

2. USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.1) (tekst jednolity)
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: piotr_dusza
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD piotr_dusza
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje