Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Nieznani, wielcy Polacy
dodano 25.02.2009
Polacy w dziejach Świata niejednokrotnie odegrali ważne role. Jest jednak wielu wielkich i znanych, o których się nie mówi lub nie wie...
Patek Philippe & Co. to marka, którą powinni kojarzyć panowie. Patek słynie z produkcji najlepszych, najdroższych, najdokładniejszych i bardzo wyrafinowanych zegarków. Wysoka półka. Klienci Pateka to m.in. królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, papież Pius XII, Walt Disney, Josip Broz Tito, Józef Stalin i prezydent Kwaśniewski.
Firmę Patek Philippe założył polski powstaniec Antoni Patek i francuski zegarmistrz Adrien Philippe. Nasz rodak, Patek herbu Prawdzic, urodził się w 1811 r. w Piaskach na Lubelszczyźnie. Walczył w powstaniu listopadowym. Po jego upadku wyruszył na Zachód - najpierw do Niemiec, a później do Genewy, wówczas wielkiego ośrodka rzemiosła artystycznego. Patek przez pewien czas uczył się malarstwa, potem skupił się na sztuce zegarmistrzowskiej.
Wielki konstruktor, którego zniszczyło państwo
A co jeśli dowiedziałbyś się, że Polska była w latach 70-tych pionierem w konstrukcji komputerów? Jacek Karpiński, polski inżynier, twórca pierwszego polskiego mikrokomputera budował maszyny o architekturze tak zaawansowanej, że IBM potrzebował prawie 20 lat, by ją dogonić. Komputer był tani i niezwykle wydajny. Mógł wejść na szeroką skalę do użytku publicznego. Gdy amerykańskie mikrokomputery (mikro znaczy się nie taki, który zajmuje 2 wielkie szafy ;) ) posiadały 64kB pamięci komputer Karpińskiego miał 8MB! Wykorzystywał już zaawansowane adresowanie stronicowe i posiadał system operacyjny SOK (System Operacyjny Karpińskiego) i wspierał 11 języków programowania ( pierwszy IBM wspierał 2! ). Gdyby nie polityka partyjna, pecet, z którego teraz oglądasz tą stronę www mógłby wyglądać zupełnie inaczej, a Karpiński nie skończyłby w biedzie. Niestety komuniści zmarnowali pomysły jednego z najbardziej genialnych konstruktorów w historii Polski.
Jacek Karpiński w swoim pokoiku. Na monitorze jego zdjęcie z 1968 r. z komputerem KAR-65, fot. Henryk Przondziono
Osobiście wcale bym się nie zdziwił, gdyby nagonka była wspierana przez IBM, ponieważ gdyby Karpiński osiągnął cel, nie byłoby pewnie IBM, albo firma pracowałaby dla firmy Karpińskiego.
Zachęcam do poznania całej historii pana Jacka, wizjonera i specjalisty, który żyje obecnie w długach w małym wrocławskim mieszkanku. To na prawdę wielki człowiek.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW