Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Ludzie chcą umieć kręcić filmy
dodano 15.02.2008
Z Jurkiem Radosem o 4 edycji Pomorskich Warsztatów Filmowych rozmawia Tomasz Albecki.
- Warsztaty filmowe - czy to jeszcze ludzi, szczególnie młodych kręci?
- W Polsce, w wielu miastach można uczyć się wykonywania rożnych zawodów filmowych, zawsze jednak mieszkańcy Pomorza musza w tym celu gdzieś podróżować. Teraz to się zmienia, Pomorskie Warsztaty Filmowe po raz czwarty odbędą się w Gdyni. Na 3 edycje zgłosiło się 51 osób, zakwalifikowaliśmy 12, to prawie 5 osób na miejsce, prosty z tego wniosek - ludzie chcą umieć kręcić filmy.
- Jaka jest historia waszych warsztatów - skąd taki pomysł?
- Przy okazji jubileuszowego XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wspólnie z jego dyrektorem Leszkiem Kopciem zauważyliśmy, cos co w zasadzie widać było w Trójmieście "gołym okiem" - jest wielu bardzo zdolnych, młodych twórców filmowych, często realizujących swoje filmy z użyciem małych kamer DV, przy współudziale kolegów i koleżanek, którzy nierzadko tez występują w tych filmach, powstają krótkie i długie filmy, dokumentalne i fabularne, lepsze i gorsze, wiele osób na Wybrzeżu interesuje robienie filmów i nie ma w Polsce Północnej żadnej firmy edukacji filmowej. Chcieliśmy ten zły stan rzeczy zmienić i tak zrodził się pomysł zorganizowania Pomorskich Warsztatów Filmowych. Dzięki nieustającemu wsparciu miasta Gdyni oraz
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a także dzięki rosnącej, renomie tego przedsięwzięcia, 4 lutego 2008 roku rozpoczęliśmy nabór na kolejna, czwarta juz edycje Pomorskich Warsztatów Filmowych.
- Czego będzie można się nauczyć podczas warsztatów?
- Pomorskie Warsztaty Filmowe to szkoła filmowa w pigułce. Warsztaty są skierowane do wszystkich tych osób, których interesuje zapoznanie się z całym procesem powstawania filmu, od pisania scenariusza poprzez zdjęcia filmowe z udziałem profesjonalnej ekipy i zawodowych aktorów, po montaż i postprodukcje. Cały bardzo intensywny program warsztatów jest wymyślony w taki sposób, żeby uczyć konkretów, praktycznego rozwiązywania problemów na jakie może napotkać początkujący filmowiec, przekazywane przez wykładowców podstawy teoretyczne z zakresu scenariuszopisarstwa, reżyserii oraz montażu filmowego są konfrontowane na bieżąco, podczas wszystkich etapów powstawania realizowanej etiudy filmowej. Uczestnicy wspólnie piszą scenariusz filmu krótkometrażowego, który następnie realizują, mają możliwość wcielenia się w role reżysera w praktyce, pomocniczo mogą zapoznać się z pracami wielu ludzi wykonujących różne profesje filmowe, takich jak operator obrazu, kierownik produkcji, scenograf, realizator dźwięku czy charakteryzator. To bezcenne doświadczenie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW