Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Z historii kieleckiego graffiti

Autor: WiXa
dodano 24.01.2009
Z historii kieleckiego graffiti
Ocena:

Graffiti się zmienia. Widać to na każdym kroku. Graffiti w Kielcach najwidoczniej coraz bardziej upodabnia się do amerykańskich - coraz mniej jest w nich graffiti typu „writers”, coraz więcej graffiti artystycznego, „picture”.




 


Jakie Pan profesor zauważa zmiany tamtego graffiti w stosunku do tego, co dzisiaj widzimy na ścianach?

Dawniej było to graffiti szablonowe, i myślę, że nie było to dzieło kieleckich miłośników graffiti, tylko byli to ludzie przyjezdni, może to byli goście z Warszawy. To jest pierwsza zmiana. Druga zmiana: pojawiło się więcej graffiti kolorowych i artystycznych, i nawet jeśli są graffiti sportowe związane z klubami piłkarskimi – w naszym przypadku z Koroną – to kiedyś były one bardzo prymitywne, a teraz są już dosyć ciekawe, w formie artystycznej, z podcieniowaniem, z malowaniem. No, ale żeby takie graffiti zrobić, to trzeba mieć trochę talentu. Były takie próby, żeby oddać niektóre płoty graficiarzom, ale z tego niewiele wyniknęło. Pierwszy budynek w Kielcach, to był budynek ZDZ-u na rondzie przy Herlinga-Grudzińskiego i IX Wieków, potem taki płot został oddany graficiarzom przez Spółdzielnię „Społem” – też sporo malowideł. Reszta to są malunki na dziko. To graffiti, które mnie denerwuje, to są te mazaje, zakrętasy, które się maluje jak apokryfy w rodzaju „Walić policję”, zamazane, jednobarwne. Na nowych murach szczególnie się pojawiają.


 


Czy są jakieś napisy, które szczególnie zwróciły Pana uwagę, utkwiły w pamięci.

W pamięć mi zapadło kilka takich rzeczy. Jedno z nich to było: „DLA JEDNOOKICH. ŚLEPY JEST KRÓLEM”. Pamiętam też taki napis: „INTERNOWANI”, graffiti które było na dzwonnicy kieleckiej katedry. Raz była msza w katedrze, i wszyscy którzy byli internowani się pod tym napisem ustawili. To było takie wymowne politycznie. No i z tych graffiti, które teraz zwróciły moją uwagę, to jest olbrzymi napis na stacji transformatorowej na Stoku, gdzie są flagi Korony i Sandecji Nowy Sącz – klubów, które mają z sobą zgodę, z napisem „Braci się nie traci”. To jest takie kolorowe, ciekawe graffiti, chyba najładniejsze, jakie w tej chwili jest w Kielcach, najbardziej artystyczne w wyrazie.


 


Dziękuję za rozmowę.
   Z historii kieleckiego graffiti - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: WiXa
avatar

Opis z moblo.pl
Dodał(a) plik multimedialny http://patrz.pl?1265...
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych
Komunikator:

 
INNE OD WiXa
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje