Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Żeński pierwiastek za kamerą

dodano 07.12.2007
Żeński pierwiastek za kamerą

Podobno istnieje przyzwolenie na krytykę kobiet-filmowców. Jak to możliwe? - zapytacie. Prawda jest taka, że pojawia się coraz więcej pytań bez odpowiedzi i coraz mniej wiary w siłę pierwiastka żeńskiego.


Byłam kiedyś na spotkaniu zorganizowanym przez znane polskie reżyserki. Dyskutowały na temat tego, oznacza bycie kobietą reżyserem i w jaki sposób można pomóc kobietom w przemyśle filmowym? Dlaczego, kiedy mężczyźni robią filmy o władzy i patriarchacie, nikt nie zadaje kłopotliwych pytań? Dlaczego, gdy kobiety poruszą pewne, niewygodne dla społeczeństwa kwestie, od razu stają się przedmiotem dyskusji?
Odpowiedź nie należy jedynie do widzów, ale przede wszystkim do Ministerstwa Kultury. Może właśnie dlatego filmy takie jak „Nie pochowany” czy „Adopcja” (która nota bene zdobyła Grand Prix i Złotego Niedźwiedzia) uznano za feministyczne i skandalizujące.
Polskie reżyserki mówią wprost: „Trzeba walczyć, bo przeszłość jest już za nami”. Filmy o kobietach sprzedają się trudniej, bo przeważnie trzeba walczyć o dystrybucję. Na „prawdziwą kulturę” ciężko jest od tak pozyskać nie małe wcale pieniądze. Ponadto kobiece festiwale filmowe bardzo często kojarzone są z ruchem feministycznym, który w Polsce nabrał pejoratywnych skojarzeń. Odrzucając prawdę o jego właściwym sensie powodujemy to, iż na poziomie intelektualnym nadal żyjemy w czasach feudalnych.
W 2006 roku wiele filmów wyszło spod kobiecej dłoni, między innymi „Plac Zbawiciela” Joanny Kos-Krauze. Reżyserka stwierdziła po nim: „Podstawowym miernikiem jest to, że nie ma w polskim przemyśle filmowym zbyt wielu producentek. Kobiety są mniej korupcjogenne.” Dodam, że jej droga do uznania trwała dobrych piętnaście lat.
Tematyka kobiecych filmów dotyka ważnych idei, podczas gdy mężczyźni wolą zajmować się „kinem akcji”. Dowodem na to jest znakomity film „Wieża” wyprodukowany przez Agnieszkę Trzos, która uważa, że „kobietom stawia się większe wymagania niż mężczyznom”.
Znaczącym elementem jest brak równowagi w Polsce. Ekspertami są przeważnie mężczyźni, przez co nie dostrzegają głębokich tematów poruszanych przez kobiety. Wiele kobiet odcina się od feminizmu, przecząc tak naprawdę wszelkim dobroczynnym wpływom, jakie przyniósł ze sobą ten ruch. W końcu gdyby nie rozprzestrzenienie się idei feministycznych, żadna z kobiet nie byłaby dziś autorką tak wielkich produkcji. A i w twórczości mistrzów, takich jak Bergman czy Almodovar, nie dominowałby pierwiastek żeński.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: katarzyna_rapczynska
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD katarzyna_rapczynska
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje