Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Zaręczyny, małżeństwo, rozwód - Polska a Niemcy

dodano 07.11.2007
Zaręczyny, małżeństwo, rozwód - Polska a Niemcy

Zaręczyny, małżeństwo i rozwód. We wszystkich państwach Europy są to znane i hołdowane obyczaje, a jednak istnieją specyficzne co do kraju różnice w normach kodeksu prawnego.


Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech znana jest instytucja zaręczyn, jednak w Niemczech jest ona unormowana prawnie w kodeksie cywilnym (BGB- Bürgerliches Gesetzbuch) w §§ 1297-1302 BGB. Regulują one zarówno podstawowe założenia związane z zawarciem zaręczyn, jak i obowiązek odszkodowania w przypadku ich zerwania.

Małżeństwo tak jak i w Polsce zawiera się przed urzędnikiem stanu cywilnego, jednak możliwość małżeństwa konkordatowego nie jest znana w Niemczech. Powód takiej regulacji leży w prawie konstytucyjnym, które wymaga ścisłego rozdzielenia władzy kościelnej od rządów państwowych.

W roku 2001 wszedł w życie kodeks o zarejestrowanym życiowym związku partnerskim
( LpartG-Lebenspartnerschaftsgesetz) regulujący związki osób będących przedstawicielami tej samej płci. Przedstawiciele tej samej płci pragnący zawrzeć związek partnerski na całe życie, mogą uczynić to za obopólną zgodą i obecnością przed odpowiednim urzędem. Kodeks reguluje również prawa i obowiązki życiowych partnerów względem siebie, wspólne nazwisko, jak i konsekwencje związane ze sprawami spadkowymi.

W definicji rozkładu pożycia małżeńskiego istnieją porównywalne podstawy dotyczące istnienia szczególnego rodzaju więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej łączącej małżonków. W obydwu krajach warunkiem rozpadu jest trwałość jego rozkładu i brak pozytywnej prognozy na przyszłość.

Pomimo iż, w obydwu krajach ustawowo unormowane jest zawarcie związku małżeńskiego aż do śmierci, uznana jest instytucja rozwodu ze względu na świadomość, że związek może się skończyć na jakimś etapie życia.

W Niemczech rozwód jest ustępstwem od reguły, a w Polsce złem koniecznym.
W obydwu krajach porównywalne jest negatywne nastawienie do instytucji rozwodu.

W Niemczech jest jednak możliwy rozwód za obopólną zgodą i bez względu na to kto zawinił, to partner z większymi dochodami musi płacić alimenty dopóki, dopóty druga osoba się nie usamodzielni. W Polsce taka możliwość nie istnieje, poza tym utrudniającym elementem jest orzeczenie o winie rozpadu małżeństwa, które wiąże się bezpośrednio z roszczeniem o alimenty.

W Niemczech przed rozpoczęciem sprawy rozwodowej jest obowiązkowa roczna separacja, która może być skrócona w wyjątkowej sytuacji, w jakiej się znajduje małżonek składający wniosek. W Polsce przesłanką rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, a separacja tylko jego poszlaką.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: bostonterrier
avatar

O mnie
W serwisie od:
25.09.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD bostonterrier
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje