Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pośrednicy finansowi nie narzekają na brak zainteresowania inwestorów
dodano 13.09.2007
Nie tak dawno pisałem o tym, jak to firmy pośrednictwa finansowego (Expander, DK Notus i A-Z Finanse) poszukują inwestorów i planują giełdowy debiut. Minęło kilka tygodni i pojawiają się pierwsze informacje na ten temat.
Najbliższe lata nie będą już tak łaskawe dla pośredników w zakresie udzielania kredytów hipotecznych. Rosnące stopy procentowe, wysokie ceny mieszkań sprawią, że maleć będzie ilość osób zaciągających takie kredyty, a przynajmniej spadnie dynamika ich wzrostu, która w ostatnich latach przekracza 50% rok do roku. Co równie ważne, banki chcąc zdobyć klienta będą zmuszone do obniżania swoich marż, co odbije się ich zyskach oraz zyskach pośredników, którzy są wynagradzani od każdego pozyskanego klienta.
Zysków zatem należy się spodziewać w sprzedaży produktów inwestycyjno-ubezpieczeniowych. Polacy po zapewnieniu sobie mieszkania i samochodu będą coraz częściej szukać możliwości inwestowania oszczędności. Część z nich z pewnością zwróci się do znanego już sobie pośrednika. Niewykluczone, że powstaną specjalne oferty dla klientów, którzy mają już zaciągnięty kredyt hipoteczny. To znana strategia banków. Jednemu klientowi sprzedajemy kilka produktów. Rośnie wówczas zysk z pojedynczego klienta, a spadają koszty jego pozyskania.
Firmy doradztwa finansowego muszą mieć również na uwadze rosnącą wiedzę klientów, którzy z roku na rok są coraz lepiej wyedukowani i bardziej wymagający. Oczekują profesjonalnej obsługi oraz warunków oferty korzystniejszych niż dla klienta bezpośrednio udającego się do banku. Czas łatwych zysków dla pośredników z pewnością mija.
Pozostaje czekać co zrobi obecnie A-Z Finanse. Może debiut giełdowy będzie lepszym rozwiązaniem, niż sprzedaż udziałów jednemu podmiotowi. Poza tym A-Z Finanse zyska wówczas status spółki giełdowej, co dla wielu mniej obeznanych z rynkiem klientów stanowić może czynnik decydujący o skorzystaniu z ich oferty. Spółka giełdowa budzi większe zaufanie niż firma stworzona przez kilka prywatnych osób, jak choćby ma to miejsce w przypadku DK Notus.
Zastanawia mnie, czy aby Expander po pozyskaniu nowego inwestora nie zacznie odchodzić od obecnego modelu biznesu opartego na doradztwie, w kierunku sprzedaży produktów finansowych. Ma do tego zarówno sieć placówek jak i doradców. Jeśli tak by się stało, o doradztwie finansowym, a tym bardziej niezależnym, nie będzie mogło być mowy. Czas pokaże, jak ostatecznie potoczą się losy Expandera.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW