Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak założyć blog
dodano 13.11.2008
Jest to pierwsza część poradnika, jak prowadzić profesjonalny blog. W tej części przeczytasz o tym, jak wybrać dobrą domenę, dlaczego odradzam korzystanie z hostingu blogów, po co korzystać z RSS i jak czerpać inspirację do pisania.
Przestrzegam przed kupowaniem domeny, zanim dowiesz się jakie są odpowiedzi na pytania postawione powyżej. Często te informacje są ukryte głęboko na stronie. Jeżeli tak jest, porzuć takiego rejestratora i poszukaj innego, bardziej wiarygodnego. W końcu chcesz, żeby Twoją domeną zarządzał ktoś uczciwy, a nie ukrywający najważniejsze informacje przed Twoimi oczami.
Jeżeli zależy Ci jednak na jakimś konkretnym dostawcy daj sobie czas i zadzwoń na infolinię, wejdź na czat z konsultantem, albo wyślij mejl z pytaniami. Po tych pierwszy kontaktach z rejestratorem możesz ocenić jak będzie wyglądać współpraca z nim w przyszłości.
Kiedy coś będzie szło nie tak, na pewno będziesz chciał mógł łatwo skontaktować się z dostawcą, aby znaleźć rozwiązanie problemu.
Dlaczego odradzam korzystania z serwisów blogów.
W Internecie są dostępne gotowe strony, na których możesz założyć blog. Są to serwisy blogów. Do takich stron należą wordpress.com, blogger.com, blog.pl, blox.pl i wiele wiele innych. Sprawdź w Google wpisując “załóż bloga”. Jednak odradzam ich używanie. Dlaczego? Jest kilka powodów.
Takie serwisy zawierają setki tysięcy blogów. Co za tym idzie cierpią z powodu za dużego obciążenia, blogi ładują się wolno. O ile można jeszcze poczekać pół minuty cierpliwie aż załaduje się okno dodawania wpisu, to Twoi goście nie będą czekać tyle czasu, aż Twój blog się pojawi na ekranach ich monitorów
Serwisy blogów są dosyć wolno rozwijane - nie dostaniesz tam wszystkich możliwości jakie możesz mieć na swoim własnym blogu. A jeżeli będziesz mógł je mieć, to za opłatą. Na własnym blogu możesz zmieniać wszystko, możesz zlecić programistom albo grafikom zmianę zachowania i wyglądu bloga, możesz w końcu sam dodawać wtyczki (ang. plugins), zmieniać skórki (ang. themes) albo dodawać widżety (ang. widgets). Oprócz wytrwałości nie potrzeba do tego dużej wiedzy. Większość informacji na ten temat w Internecie jest na zasadzie kursów krok-po-kroku.
Reasumując: serwisy blogów mają różne ograniczenia, przez co nie możesz do końca zmieniać ich wyglądu, zachowania, nie możesz dodawać wszystkich gadżetów czy bookmarkletów. Poza tym nie masz tam wsparcia technicznego. W związku, z czym nie różnią się od prowadzenia własnego bloga na własnym hostingu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW