Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy warto dalej studiować?
dodano 04.07.2007
Może się zastanawiasz, czy wybrać się na kolejne studia, może po głowie chodzi Ci wybranie MBA, lub zrobienie podyplomowych? Chciałbym podsunąć Ci kilka spostrzeżeń z punktu widzenia człowieka, który takie rebusy miał, ma i pewnie jeszcze będzie miał.
5. Jaką pracę znajdziesz po studiach
Chyba najlepszym benchmarkiem uczelni jest to, jaką pracę mają absolwenci uczelni – przecież do tego przede wszystkim mają przygotować studia.
Pewnie znajdzie się więcej czynników, ale te wg mnie są najważniejsze
A teraz z innej strony spojrzenie na edukację…
Kiedy zacząć studiować?
Czyli troszkę o tym czy studia warto odłożyć w czasie, trochę popracować i dopiero wtedy wrócić na wybraną uczelnię
Zalety odłożenia studiów w czasie:
1. Zdobyta praktyka. Wiedza jest bardziej przydatna
Gdy odstawisz na kilka lat pobieranie teoretycznej wiedzy i w tym czasie pracujesz – to po powrocie na studia, już z doświadczeniem, znacznie więcej chwytasz z tego co podają na uczelni. Możesz odnieść w swoich myślach dane tematy do realnych sytuacji i wyzwań z którymi miałeś do czynienia w pracy. To cholernie pomocne w zdobywaniu wiedzy. Ludzie, którym brakuje doświadczenia zawodowego mają kłopot by powiązać nowe sznurki w jedną całość.
2. Wiesz czego chcesz się uczyć i chcesz się uczyć
Po przerwie chce Ci się studiować, bo po prostu za tym w pewnym sensie tęsknisz – taki głód wiedzy: zdobywanie nowej wiedzy, poszerzanie horyzontów, nowe perspektywy i nowi ludzie. Oczywiście zakładam, że należysz do tej grupy ludzi, którzy w życiu szukają czegoś lepszego, chcesz się rozwijać i lubisz poszukiwać nowych rzeczy. Nie jesteś z tych co to ‘należy mi się i basta’.
Gdy przez kilka lat popracujesz to też dokładniej wiesz czego oczekujesz po studiach – co to ma być za kierunek, po co jest Ci potrzebny i czego chcesz się nauczyć. Studia są wtedy odpowiedzią na konkretnie postawione pytanie.
3. Masz więcej pieniędzy. Stać Cię na lepsze uczelnie
Przez czas, w którym nie studiowałeś pracowałeś. Jeśli dobrze wziąłeś się za planowanie swojego życia to i troszkę kaski masz odłożonej. Stać Cię więcej na droższe studia. Droższe, więc znowu z pewną dozą prawdopodobieństwa – lepsze. Otwiera Ci się po prostu kilka kolejnych kierunków/uczelni – a w tym wypadku większy wybór to lepsze możliwości :)
Wady rozpoczynania studiów później
1. Nie chce się zacząć.
To już typowa fizyka: z rozpędu jest łatwiej kontynuować cykl studiów niż po pewnym czasie ‘wybudzić się’.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW