Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Poranne spotkanie

Autor: r00t
dodano 05.10.2011
Poranne spotkanie

Kilka miesięcy temu, rano, w drodze do pracy minąłem wóz. Zwykły wiejski wóz konny, stary, drewniany. Z siedzącym na przodzie zgarbionym woźnicą, z tygodniowym zarostem, trzymającym w ręku bat, w waciaku, czapce. I z koniem.


Koń niespiesznie ciągnął wzdłuż pobocza. Nigdyś widok zwyczajny. Dziś już niezwykle rzadki, szczególnie na głównej drodze publicznej. Mimo to, początkowo nie zwróciłem na nich uwagi.
Jednak sytuacja powtórzyła się kolejnego dnia, w tym samym miejscu. I w nastepne dni też. Mijamy się tak co rano od kilku miesięcy. Przyzwyczaiłem się do tego. Czekam na nasze spotkanie. Ciesze się, gdy widzę na horyzoncie znajomego konika i wóz i woźnicę. Gdy zdaża mi się, że wyjadę wcześniej lub później (co ma miejsce znacznie częściej ;-) rośnie we mnie niepokój, czy dziś także ich zobaczę. I są zawsze, każdego dnia.
Nasze spotkanie trwa zaledwie kilkanaście sekund. Jednak w ciągu tygodnia są to już minuty, w ciągu miesiąca może nawet godzina. Sporo czasu na rozważania.
Ja i woźnica jesteśmy do siebie podobni. Obaj tak samo rozpoczynamy poranek. A zarazem wiele nas różni. Te podobieństwa i różnice są znakiem upływającego czasu. Odchodzącego i nastającego po nim pokolenia.
Podobnie obaj korzystamy z konia. Jego jest żywy, mój mechaniczny (poruszam się motocyklem). Lecz jego koń ma duszę, myśli i czuje, jest spokojny i opanowany, daje poczucie bezpieczeństwa. Można z nim porozmawiać, przytulić się. Nawet gdy woźnica zaśnie lub zasłabnie jego konik trafi do celu. Z moim jest inaczej. By go okiełznać trzeba nawyższej uwagi. Nie wolno wypuścić z rąk kierownicy. Jeździec zmaga się z sytuacją ciągłego zagrożenia. Kilkadziesiąt koni mechanicznej mocy.
Jedziemy tą samą drogą, w tym samym czasie. On niespiesznie, powoli, poboczem, mijany przez innych uczestnikow ruchu. Ja bardzo szybko, środkiem drogi, przedzierając się między autami. On reprezentuje styl życia, w którym był czas na podróż, na spotkanie, zajęcie się sprawami innych. Ja reprezentuję brak czasu, pośpiech, brutalne dążenie do celu, szybkość, mijanie i niezauważanie innych.
Obaj wychodzimy na przeciw poranka. Kierujemy się ku wschodzącemu nisko nad horyzontem słońcu, które dla obu świeci tak samo. Mrużymy oczy oślepieni jego promieniami. Jednak nasz cel jest inny. Jego to pole, stajnia, zagroda. Oddalenie od zgiełku, wśród upraw i zwierząt. Mój cel to miasto, chaos, tłum obcych sobie ludzi, industrialna cywilizacja.
Tych podobieństw i różnic zarazem mógłbym wymieniać jeszcze wiele. Ale wciąż pozostanie jedno zasadnicze pytanie: Kim jest woźnica i dokąd jedzie, co skłania go do podejmowania codziennie tej samej drogi? Może kiedyś odkryję tą tajemnicę.
   Poranne spotkanie - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: r00t
avatar

O mnie
W serwisie od:
05.10.2011
Dodaj do znajomych

 
INNE OD r00t
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje