Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Nie taki diabeł straszny jakim go malują

dodano 23.09.2008
Nie taki diabeł straszny jakim go malują
Ocena:

Diabeł to przetłumaczenie greckiego słowa "diabolos" co znaczy kłamca,wróg lub fałszywy oskarżyciel.Szatan to nieprzetłumaczone hebrajskie słowo "przeciwnik".Wszystkie słownikowe wyniki każą nam myśleć o tej postaci źle.


Jeden z najciekawszych wizerunków zła znajduje się w "Fauście" Goethego.Tytułowy bohater pomimo zdobycia wiedzy i tytułów naukowych ciągle czuł niedosyt.Nie mógł znaleźć szczęścia w tym co osiągnął.Zawarł wówczas ugodę z Mefistofelesem który mówi o sobie że jest : "Tej siły cząstką mgłą, która wciąż złego pragnie a dobro wciąż działa".Autor tragedii uważał że to co ludzie nazywają złem jest tylko odwrotną stroną dobra a dobro i zło są ze sobą nierozerwalnie związane i warunkują się wzajemnie.

Zadaniem szatana jest sprowadzić Fausta z dobrej drogi którą wg. Goethego było działanie,aktywność.Momentem klęski bohatera ma być moment w którym zgodnie z umową powie : "Trwaj chwilo , chwilo jesteś piękna".Mefistofeles staje się sługą Fausta co jest znanym motywem z ludowych baśni o ludziach którzy zaprzedali duszę diabłu dla uzyskania czarodziejskiej mocy.Mefistofelesowi nie udaje się zdobyć duszy bohatera.Dlaczego?Zapraszam do lektóry :

Faust - Johann Wolfgang von Goethe

Utwór nazwany przez samego autora "Powieścią o diable" eksponuje od początku osobowość przybyszów z zaświatów.Diabły Bułhakowa noszą znane z różnych tekstów imiona,różne też są rodzaje diabelskości.Szefem zespołu jest Woland, który ma tragiczna maskę upadłego anioła.Korowiow przypomina szydercze diabły Dostojewskiego.Abbadon zgodnie z tradycja swojego imienia jest rzecznikiem sił każących.Wyuzdana Hela przywołuje na myśl maszkary Gogolla a kot Behemot stanowi tradycyjne zwierze czartowskie i wydaje się przeniesiony z ludowych rosyjskich drzeworytów.Ta różnorodność była potrzebna dla uruchomienia łańcucha zdarzeń.Zespół Wolanda jako brygada fachowców ma do załatwienia organizacje dorocznej imprezy - Balu u Szatana.Z nadmiaru sił nad przyrodzonych płatają od czasu do czasu bezinteresowne figle,poza tym jednak niczego nie niszczą lecz psują to co jest nadpsute,łamią spróchniałe,namawiają do złego.Dzięki wprowadzeniu w Moskwie motywu diabelskiego rzeczywistość nabrała groteskowych kształtów.Okazało się że zło totalitarnego systemu przerosło nawet rozmiary tego które pochodzi od Szatana.

Mistrz i Małgorzata - Michaił Afanasjewicz Bułhakow
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: eberhard
avatar

O mnie
W serwisie od:
28.05.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD eberhard
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje