Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak oszczędzać, gdy szaleje inflacja?
dodano 18.07.2011
Pięcioprocentowa, najwyższa od 10 lat inflacja w Polsce powoduje, że na 10 000 zł tracimy 476 zł. Jak obronić swoje oszczędności przed szkodliwym wzrostem inflacji, tak aby nie tylko nie stracić, ale także zarobić?
Innym sposobem na lokowanie środków może być kupowanie metali szlachetnych. Najbardziej popularne jest złoto, które przez trzy tysiąclecia było powszechnie stosowane jako środek płatniczy.
– Złoto charakteryzuje się tym, że w długim terminie zawsze zachowuje względnie stałą siłę nabywczą. W odróżnieniu od nieruchomości i lokat bankowych jest też bardzo łatwo je upłynnić, a w kryzysowych sytuacjach (wojny, hiperinflacja) może ono z powodzeniem pełnić funkcję powszechnie akceptowanego środka płatniczego – mówi Krzysztof Kolany (Bankier.pl i ZFDF). Ekspert zauważa także, że posiadanie złota zabezpiecza przed kryzysami bankowymi (wówczas pieniądze zdeponowane na lokacie nie są bezpieczne) czy bankructwami rządów (przykład Argentyny czy Grecji).
Oszczędzanie bezpieczne
Jak widać jest wiele sposobów na oszczędzanie w czasie szalejącej inflacji. Z całej palety można wybrać takie rozwiązanie, które będzie najbardziej pasowało do naszych możliwości i potrzeb. Należy jednak uważać na inwestycje, które teoretycznie wydają się bardzo dochodowe, ale w praktyce są niebezpieczne. – Pięcioprocentowy, najszybszy od prawie 10 lat wzrost cen konsumpcyjnych w maju w Polsce może rodzić wśród części oszczędzających chęć skorzystania z rozwiązań niebezpiecznych, a teoretycznie wysoko przychodowych, czyli na przykład z pojawiających się w prasie czy w RTV ogłoszeń firm pozostających poza nadzorem KNF, a obiecujących bardzo wysokie odsetki od ulokowanych kwot. Takie oferty powinniśmy omijać szerokim łukiem, a jeśli już się na nie decydujemy, to po przeanalizowaniu wszystkich zapisów umów, w tym także tych pisanych najdrobniejszym drukiem – radzi Marek Nienałtowski (DK Notus, ZFDF). Zwraca także uwagę, że bezpieczeństwo naszych oszczędności zagwarantuje wyłącznie ulokowanie ich w instytucjach nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (banki, firmy ubezpieczeniowe) albo też nabycie obligacji emitowanych przez Skarb Państwa.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW