Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Kontuzje na dystans

dodano 18.06.2011
Kontuzje na dystans

Zwichnięcia kostki, naciągnięcie mięśni, przeforsowanie kolan i stawów skokowych – to najczęstsze kontuzje najmodniejszego aktualnie sportu narodowego.


Kontuzja to przecież nic innego, jak różnica między chęciami, a możliwościami sportowca. A biegają już niemal wszyscy - mali, duzi i znani. Od maja biega cała Polska, a od zawsze jogging promuje choćby Madonna. Wszystkim amatorom biegu, zarówno długodystansowcom, naśladowcom Forrest Gumpa, jak i przypadkowym sprinterom, radzimy, jak unikać nieprzyjemnych kontuzji.
Polak biega
Marszobiegi, jogging, sprint – to królowie sportów w tym sezonie. Nieważne w jakim tempie, gdzie i z kim. Cała Polska biega zgodnie z akcją koordynowaną przez Gazetę Wyborczą, a przy tym walczy o poprawę zdrowia i formy. To dobry wybór, ponieważ bieganie ma wpływ na cały organizm – zwiększa szybkość i wytrzymałość, ma wpływa na stan serca, krwiobiegu i kształtuje sylwetkę. Zapaleni biegacze twierdzą, że także uzależnia. Jednak dla amatorów sportu i osób, które dopiero myślą o wstaniu z kanapy wciąż istnieje wiele barier, które skutecznie zniechęcają je od biegania. Najczęstsze wymówki to wstyd, skrępowanie, obawa przed pełnymi politowania spojrzeniami przechodniów, brak odpowiedniego ubrania i miejsca do ćwiczeń. Należy uświadomić sobie, że do biegania nie trzeba przygotowywać się jak na wielką wyprawę – wystarczy dres, sportowe obuwie i ścieżki w pobliskim parku lub nawet chodniki blokowiska. A spojrzenia po prostu ignorujmy – w końcu to my robimy krok do przodu, podczas gdy inni są bezczynni.

Rozbieg dla amatora
Szczególnie dla amatorów najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. - Zanim z zapałem wyruszymy na pierwszy trening, trzeba poświęcić chwilę na przeanalizowanie stanu swojego zdrowia i dopasowanie do niego typu aktywności - nadwaga powyżej 10 kilogramów, wady serca, wysokie ciśnienie, cukrzyca, choroba niedokrwienna, średni i podeszły wiek – w każdym z tych przypadków rozpoczęcie treningów biegowych powinno być koniecznie skonsultowane z lekarzem. Doktor może ułożyć plan treningowy dostosowany specjalnie do stanu zdrowia lub też zalecić inny typ aktywności – mówi Andrzej Jabłoński, specjalista marki HoMedics w Polsce, dystrybutora urządzeń do masażu polecanych między innymi sportowcom. Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych – możemy spokojnie startować z regularnym joggingiem. Dla nowicjuszy charakterystyczne są pokłady entuzjazmu i ambicji, co bardzo często kończy się bolesnymi urazami i kontuzjami, które na długo są w stanie utrudnić nie tylko aktywność fizyczną, ale też codzienne funkcjonowanie.
   Kontuzje na dystans - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: slawomir.dabrowskimarketing
avatar

O mnie
W serwisie od:
13.04.2011
Dodaj do znajomych

 
INNE OD slawomir.dabrowskimarketing
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje