Czy można uzależnić się od gier?
dodano 14.02.2008
Coraz częściej słyszy się o osobach uzależnionych od gier. Ludzie wydają niekiedy wszystkie oszczędności na gry i konsole.
Mówi się o osobach uzależnionych od alkoholu i narkotyków, wspomina również o osobach uzależnionych od seksu, ale coraz częściej podawana są także informacje o osobach, które ciągle grają.
Zagrożenie jest ogromne, bo takie osoby nie wyobrażają sobie dnia bez gry. Zaczyna się to niepozornie od kilku minut dziennie, a kończy na maratonach. Zagrożeniem nie jest tylko wydawania fortuny na swoją pasję, jest jeszcze coś gorszego. Osoby w następstwach uzależnienia rezygnują z pracy i ze spędzania czasu z rodziną.
Wydawać by się mogło, że jest to niemożliwe, a kontrolowanie poświęcanego czasu bardzo proste. Natomiast firmy specjalizujące się w tej dziedziny dbają o to, aby grać non stop. Zachęcają nowościami w dziedzinie zarówno gier jak i sprzętu.
Zagrożone są najbardziej dzieci, ale dorośli również zapominają o samokontroli. Dzieci od małego poświęcają swój wolny czas oczywiście za zgoda rodziców na spędzaniu go przed komputerem. Przyzwyczajanie sprawia, ze wchodzi im to w nawyk i nie wyobrażają sobie innej formy rozrywki.
Rodzice często, aby mieć spokój pozwalają pociechom na granie przez cały wolny czas nie myśląc o tym, że zapędzają dzieci do nałogu. Rodzice chwalą się znajomym i rodzinie, że ich jeszcze małe dziecko potrafi tak dobrze obsługiwać się komputerem nie zdając sobie sprawy z istniejącego zagrożenia.
Najbardziej zastanawiające jest to, że uzależnione są nie tylko dzieci, ale i dorośli. Większa liczbę stanowią oczywiście mężczyźni, ale wśród graczy pojawiają się również kobiety. Uważajmy i kontrolujmy swoją pasję korzystania z komputera, bo potem może być za późno.
wróc do artykułów