Kostrzyn nad Odrą - Europejskim cudem
dodano 07.05.2008
Kostrzyn nad Odrą zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Unijnych". To wielki sukces naszego miasta, tym bardziej, że konkurencja była bardzo silna - mówi Burmistrz Andrzej Kunt.
Gala wręczenia nagród odbyła się dzisiaj w Warszawie.
Zwyciężyliśmy w kategorii "Współpraca transgraniczna" - ten wynik osiągnęliśmy dzięki dobrej zespołowej pracy - mówi Burmistrz. Nagrodę Kostrzyn otrzymał za realizację projektu Balic Fort Route (BFR - Kulturowo-turystycznego szlaku umocnień fortyfikacyjnych). Jego wartość osiągnęła kwotę niemal dwóch i pół miliona euro. W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad dwadzieścia instytucji z czterech krajów - pracami kierował kostrzyński Urząd Miasta. Kostrzyn jako laureat zostanie objęty międzynarodową kampanią promocyjną realizowaną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Więcej informacji przekażemy po powrocie Burmistrza z Warszawy.
Organizatorami konkursu jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Polska Organizacja Turystyczna, Wydawnictwo „Pascal" i firma Smartlink.
Spośród 200 zgłoszonych kandydatur do finału nominowano tylko po trzy samorządy w każdej z kategorii. Do konkursu zgłoszony został zrealizowany przez Kostrzyn nad Odrą projekt "Kulturowo Turystyczny Szlak Twierdz Nadbałtyckich". Projekt był finansowany w ramach programu Interreg III B BSR jego wartość osiągnęła kwotę niemal 2,5 mln. euro. Partnerem wiodącym projektu było Miasto Kostrzyn. Celem projektu BFR była ochrona i renowacja unikalnych obiektów architektury militarnej oraz ich wykorzystanie do przedsięwzięć kulturalnych i gospodarczych. Zdaniem specjalistów historyczne twierdze powinny zostać włączone w ekonomiczny rozwój regionów.
W ramach projektu BFR odrestaurowano część umocnień kostrzyńskiej twierdzy i utworzono szlak turystyczny wiodący poprzez miasta pełniące kiedyś role twierdz. W programie BFR uczestniczyło ponad dwadzieścia instytucji z czterech krajów. Obok Kostrzyna nad Odrą polską stronę reprezentowały miasta pełniące kiedyś role twierdz - Kołobrzeg, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Giżycko i Świnoujście. Niemieckimi partnerami były miasta Dömitz, Berlin Spandau, Peitz oraz Gorgast. Współpracowały z nami litewskie Kowno i rosyjski Kaliningrad oraz instytucje naukowe - gdańska Politechnika i Muzeum Historyczne, Europejski Uniwersytet Viadrina, Uniwersytet Humbolda z Berlina. Kaliningradzki, instytut Planowania Przestrzeni oraz Uniwersytet i Politechnika z Kownia.
Dzięki unijnym funduszom zwiększa się oferta turystyczna Polski. Przez ostatnie lata odbudowano lub odnowiono wiele cennych zabytków, zrewitalizowano części miast, wybudowano setki kilometrów dróg rowerowych, zbudowano nowoczesne baseny kąpielowe i parki tematyczne. Gdy ogląda się rezultaty tych przedsięwzięć, nie ulega wątpliwości, że nasz kraj pięknieje i przez to staje się jeszcze atrakcyjniejszy dla turystów z Polski i zagranicy. Szlakiem turystycznym wiodącym przez kostrzyńskie Stare Miasto już jechały pierwsze wycieczki. Do swojej oferty, szlak bałtyckich twierdz, wprowadzają biura turystyczne.
wróc do artykułów