Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Wybór należy do Ciebie...

Autor: lios
dodano 18.11.2010
Wybór należy do Ciebie...

Wielu z nas twierdzi, że nie zna się na finansach. Ale przecież nie musimy być ekspertami w każdej dziedzinie. Nieznajomość zagadnień finansowych nie wyklucza wcale chęci rozsądnego zarządzania swoją gotówką.


Wielu z nas twierdzi, że nie zna się na finansach. Ale przecież nie musimy być ekspertami w każdej dziedzinie. Nieznajomość zagadnień finansowych nie wyklucza wcale chęci rozsądnego zarządzania swoją gotówką. Gdy mamy nadwyżkę finansową, z pewnością staramy się ulokować ją na wysokoprocentowej lokacie, aby pieniądze "pracowały". Jeśli brakuje nam gotówki, wówczas rozważamy możliwość wzięcia pożyczki czy kredytu. Czasem pomaga nam rodzina lub znajomi, jednak nie zawsze mamy możliwość skorzystania z takiej formy pomocy. Jeżeli w grę wchodzi pożyczenie pieniędzy na dłuższy okres czasu, wówczas udajemy się do instytucji bankowych.

Banki prześcigają się w nowych pomysłach: lokaty dynamiczne z rosnącym z miesiąca na miesiąc oprocentowaniem; konta oszczędnościowe ze środkami procentującymi jak na lokacie; pożyczki z niską ratą. Każdego dnia jesteśmy zasypywani mnóstwem reklam z coraz to atrakcyjniejszymi ofertami, a każda z nich ma tylko jeden cel: zdobycie Klienta. Niestety, najczęściej (i tu nie należy się oszukiwać) proceder pozyskiwania Klienta odbywa się w nie do końca uczciwy sposób. Często po wnikliwej analizie propozycji danej instytucji okazuje się, że z pozoru atrakcyjna oferta wcale nie jest dla nas aż tak korzystna.
Jak porównać koszt pożyczki?
Na powyższe koszty kładą się szereg czynników: prowizja, opłata przygotowawcza, odsetki, ubezpieczenie, itp., wybór z pewnością nie jest łatwy. Uzyskane przez nas informacje o wysokości raty i oprocentowaniu pożyczki mogą nas wprowadzić w błąd. Nie posiadając fachowej wiedzy nie będziemy potrafili zweryfikować zdobytych informacji i tym samym racjonalnie ocenić kosztu pożyczki. Pamiętajmy jednak: każda instytucja finansowa ma obowiązek przy udzielaniu pożyczki do kwoty 80 000 zł podawać tzw. oprocentowanie rzeczywiste, a więc uwzględniające wszystkie koszty związane z uzyskaniem pożyczki ( na mocy ustawy o kredycie konsumenckim).

Pytając o pożyczkę w jakiejkolwiek instytucji finansowej nie powinniśmy zapominać o RRSO – rocznej rzeczywistej stopie procentowej. Przeglądając ulotki czy reklamy o treści finansowej nie zapomnijmy o informacjach zapisanych drobnym drukiem (te są zazwyczaj najistotniejsze, dotyczą najczęściej oprocentowania rzeczywistego).

Niejednokrotnie okazuje się, że pożyczka z pozoru tańsza o oprocentowaniu nominalnym np. 9% jest droższa od tej z oprocentowaniem 15%, gdyż oprocentowanie rzeczywiste pierwszej wynosi 26%, natomiast drugiej tylko 21%. Takie spojrzenie na oferty pożyczkowe nie powinno więc budzić większego zdziwienia, zawsze warto porównać, aby nie przepłacać. Biorąc pożyczkę zawsze warto posiadać konto osobiste, gdyż bezpieczniej jest przelać pieniądze na konto, niż odbierać je w banku (niebezpieczeństwo kradzieży po opuszczeniu przez nas placówki bankowej z wypłaconą wcześniej gotówka).
   Wybór należy do Ciebie... - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: lios
avatar

O mnie
W serwisie od:
09.02.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD lios
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
31.10.2007 08:38:01
06.11.2007 09:02:46
02.11.2010 15:21:10
31.05.2008 09:12:56
zobacz więcej
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje