Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Biało- czarny Okrągły Stół

Autor: annik
dodano 19.03.2009

W dniach 6 lutego- 5 kwietnia 1989 odbyły się obrady Okrągłego Stołu, rozmowy prowadzone przez przedstawicieli władz PRL, opozycji i Kościoła, w wyniku których rozpoczęła się transformacja ustrojowa PRL.


Od obrad Okrągłego Stołu mija już 20 lat.

20 lat od początku demokratycznych przemian i pierwszego kroku do wolności obywateli i państwa. Lub 20 lat od zdrady ideałów Solidarności, haniebnego porozumienia się z komunistami i początku postkomunistycznego państwa.

Legenda Okrągłego Stołu jest wciąż żywa i wzbudza wiele emocji. Odpowiedź na pytanie, czy porozumienia Okrągłego Stołu były sukcesem Polaków i ich wkładem w dzieje powszechne XX w., czy wręcz odwrotnie – porażką, zdradą i zmarnowaną szansą – określa stosunek do III RP i całego naszego dorobku w 20 letnim państwie.

Z jednej strony mamy „białą” legendę Okrągłego Stołu. Tutaj Okrągły Stół jest traktowany jako początek przemian, kontynuacja dzieła Solidarności. Wprowadzenie zasad demokratycznego, praworządnego państwa. Wbrew temu, co myśli się o kłótliwych Polakach, wydarzenie, które zapoczątkowało proces pokojowych, demokratycznych przemian. Zgodne porozumienie obu stron, gdzie nie doszło do żadnego rozlewu krwi, czy rozstrzelania przywódców komunistycznych. Łagodne przejście do transformacji ustrojowej. Porozumienie, zgoda i mądrość. Niektórzy mówią, że Polak był raz mądry przed szkodą. Daliśmy przykład innym państwom i wtedy zaczęła się tak naprawdę jesień narodów. Umożliwiło to rozwój gospodarczy i polityczny państwa w kierunku demokracji liberalnej. Społeczeństwo uzyskało możliwość działania i wpływu na życie swoje i państwa. Bez porozumień Okrągłego Stołu nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy.

Ale mamy też „czarną” legendę. Gdzie Okrągły Stół to zdrada i hańba. Zdrada Solidarności i układ z komunistami. Układ przygotowany dużo wcześniej przez komunistów, którzy nie chcieli oddać władzy. Zgodzili się na rozmowy z Solidarnością, bo chcieli utrzymać władzę, a przy okazji utrzymać pozory demokratyzacji i reform realnego socjalizmu. Komunizm i tak by upadł, a porozumienia Okrągłego Stołu pomogły tylko komunistom utrzymać się przy władzy i majątku. Wszystko ustalono w Magdalence i w prywatnych rozmowach, a celem strategicznym władz była obrona "zdobyczy socjalizmu". A wszystko odbywało się nieoficjalnie i przy wódce. Uczestnicy Okrągłego Stołu to masońsko- żydowska mafia, która się dogadała- jak mówią najbardziej zagorzali przeciwnicy porozumienia. A wszystko zapoczątkowało układ, który do dziś oplata państwo polskie.
   Biało- czarny Okrągły Stół - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: annik
avatar

O mnie
W serwisie od:
13.08.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD annik
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje