Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Podniebny wyścig - człowiek vs samolot!

dodano 05.06.2008
Podniebny wyścig - człowiek vs samolot!

3 czerwca 2008, Ueli Gegenschatz, znany jako „Sputnik”, wykonał bez żadnych zabezpieczeń najdłuższy na świecie zarejestrowany lot człowieka.


Światowej sławy skoczek spadochronowy Ueli Gegenschatz znany jako „Sputnik”, Tym razem wybrał się na zachodnie wybrzeże Irlandii, aby 3 czerwca zrealizować unikalny projekt. "Sputnik" przeleciał niczym ptak dystans 17,6 km, wyposażony jedynie w wing suit (kombinezon ze specjalnymi powierzchniami nośnymi łączącymi ramiona z tułowiem oraz nogi zawodnika). Jest to najdłuższy na świecie zarejestrowany lot. Skoczek szybował swobodnie od wyspy Inis Mor przez zatokę Galway aż wylądował na lotnisku Connemara znajdujących się na zachodnim wybrzeżu Irlandii.

Swoim lotem Gegenschatz ustanowił rekord pokonując odległość 17,6 km w 5 min 45 sec. Skoczek był szybszy od samolotu pasażerskiego, przewożącego turystów i mieszkańców wysp, który przelatuje ten sam dystans codziennie w 7 min 75 sec.

W momencie, gdy samolot osiągnął największą prędkość (193 km/h), "Sputnik" wyskoczył i będąc na wysokości 200 metrów poszybował nad wyspą Inis Mor. Skoczek, rozwijając średnią prędkość 250 km/h,przefrunął ponad wodami

oceanu Atlantyckiego szybując w stosunku 1:4 metrów (przebyta odległość do wysokości, z której lot został wykonany).


 


„Miałem szczęście, że złapałem dobry wiatr. To on umożliwił mi pokonanie takiego długiego dystansu. Cieszę się, że nie wylądowałem w oceanie, słyszałem, że irlandzkie wody są bardzo zimne!” – powiedział Gegenschatz po wylądowaniu.

"Sputnik" poszukiwał najbardziej wyzywających na świecie terenów, gdzie mógłby sprawdzić swój wing suit. Ta przygoda zaprowadziła go najpierw do Matterhorn w Szwedzkich Alpach, następnie najwyższego szczytu w Meksyku, a teraz na Wyspy zachodniego wybrzeża Irlandii na oceanie Atlantyckim. Ostatni skok, jaki wykonał ten słynny B.A.S.E jumper miał miejsce 1 kwietnia 2008, kiedy to skoczył z Wieży Eiffle'a.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: tomasz_albecki
avatar

Opis z moblo.pl
trudno jest się wyrwać z tej całej więzi "miłości", ona uzależnia.
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD tomasz_albecki
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje