Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

O tarczy słów kilka cz. 1

Autor: darco
dodano 12.07.2008
O tarczy słów kilka cz. 1

Wielu ludzi o tarczy słyszało, ale w większości nie mają pojęcia jak ona działa, jakie ma zadanie i jak będzie funkcjonować. Przy tej okazji powstało wiele mitów i wiele nieprawdziwych informacji na ten temat.


Na początek chciałem zaapelować do redaktora naczelnego portalu. Zważywszy na to jak ważny dziś dla Polski jest temat tarczy i na to jak istotne jest, żeby Polacy byli uświadomieni i mieli tę podstawową (i rzetelną) wiedzę na ten temat, apeluję aby ten tekst był wystawiony w jakimś eksponowanym miejscu. Mam nadzieję, że w ten sposób przeczyta to jak najwięcej osób, zwłaszcza tych, którzy choć raz usłyszeli o tarczy i obchodzi ich los Polski.
Tarcza antyrakietowa, czyli Missile Defence, jest to amerykański system obrony przeciwrakietowej wykorzystujący najnowsze technologie. MD jest rozwijany przez lotnictwo, marynarkę, armię lądową i siły kosmiczne USA. Jest to program wielonarodowy, w którym bierze udział kilkanaście państw w Europie i na świecie. W Wielkiej Brytanii w bazie lotniczej RAF-u znajduje się radar; we Włoszech mają zostać rozmieszczone mobilne wyrzutnie antypocisków chroniące Europę; w Grenlandii (Dania) jest podobny radar jak w Anglii; w Turcji będzie kolejny radar i wyrzutnie, podobnie jak w Japonii; w Izraelu powstaje następny radar i wyrzutnie z laserem obrony powietrznej; w Gruzji także będzie mobilny radar wspomagający ten w Czechach. Ogólnie w Europie będzie rozmieszczonych 50 antyrakiet. 10 w Polsce i 40 w innych krajach.
W skład MD mają wchodzić trzy podsystemy: radary i satelity, rakiety przechwytujące i laser, oraz dowodzenie i łączność. Ponadto, tarcza ma służyć obronie przed ewentualnym atakiem ze strony tzw. państw zbójeckich czyli Korea Płn., Syria, Iran, a także ma chronić przed Rosją i Chinami.
Przy okazji pojawienia się tematu tarczy powstało wiele mitów. Rozpowszechniali je zwykle przeciwnicy tarczy i patrząc na to jak bardzo się mylą, można odnieść wrażenie, że bardzo mało wiedzą o tarczy. Szkoda w takim razie, że wygłaszają takie twierdzenia:

Mit nr 1: tarcza będzie chronić tylko USA.

Odpowiedź: nieprawda. Będzie broniła w sumie 50 państw, w tym wszystkie państwa NATO.

Mit nr 2:  tarcza to system nie- obronny a ofensywny.

Odpowiedź: nieprawda. Jest to w pełni system defensywny, który ma przechwytywać wrogie rakiety. Antyrakiety ze względu na to, że są z rodzaju ziemia- powietrze, nie mogą spełniać funkcji rakiet ziemia- ziemia, a więc nie mogą atakować obiektów naziemnych. Poza tym rakiety te są zbyt małe, żeby mogły przenosić ładunek nuklearny.

Mit nr 3: tarcza jest zagrożeniem dla Rosji.

Odpowiedź: nieprawda. Rosjanie wiedzą, że MD nie stanowi dla nich zagrożenia, ponieważ jest to system obronny a nie ofensywny (tak jak pisałem powyżej). Mimo tego uporczywie sprzeciwiają się jej i straszą ewentualną „wojskową odpowiedzią” na tarczę, cokolwiek to znaczy. Robią to, gdyż prawdopodobnie w ten sposób chcąc zastraszyć społeczeństwo Polski czy Czech. A zastraszone społeczeństwo będzie protestować i wywierać naciski na rządzących. Niestety, Rosjanie na tym polu odnoszą niemałe sukcesy. Zdaje się, że Miedwiediew powraca do retoryki zimnowojennej, kiedy to ZSRR stale utrzymywało wszystkich (także Rosjan) w stanie permanentnego zagrożenia ze strony „imperialistycznego wroga”. Poza tym sprzeciw Rosji jest czysto polityczną zagrywką. Oni chcą po prostu ograniczyć strefę wpływów USA. Ponadto postrzegają Polskę jako swoją strefę wpływów (podobnie jak Ukrainę czy Gruzję). Z Kremla można było usłyszeć podobne protesty, gdy Polacy wchodzili do NATO. Nic to jednak nie dało i nie miało też żadnych skutków.

Mit nr 4: Rosja zaatakuje Polskę, w przypadku podjęciu decyzji o rozmieszczeniu bazy antyrakietowej w Polsce.

Odpowiedź: mało prawdopodobne. Po pierwsze dlatego, że gdyby do tego doszło, Rosja musiałaby liczyć się z odwetem ze strony NATO, w tym USA, zgodnie z zasadą jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Poza tym potęga Rosji jest kwestionowana przez wielu światowej sławy politologów, np. Richard Pipes, sowietolog, twierdzi w jednym z wydań Dziennika, że „podstawy jej rzekomej potęgi są bardzo kruche”. Pipes uważa też, że Rosja jest dziś bardzo słaba i nie trzeba się jej bać.

Mit nr 5: tarcza zwiększy zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce.

Odpowiedź: Tak, ale tylko teoretycznie. W praktyce bowiem Polska jest minimalnie zagrożona. Po pierwsze Arab w Polsce ma niewielkie szanse na to, żeby jego działalność pozostała niezauważona przez polski kontrwywiad, gdyż Polska to kraj jednolity narodowościowo, a muzułmanów u nas jest jak na lekarstwo. Po drugie, nie jesteśmy atrakcyjni, gdyż zamach w Warszawie nie będzie równie głośny jak zamach w Paryżu, Londynie, czy Nowym Jorku.

Mit nr 6: UE i NATO nie zgadzają się na tarczę antyrakietową. Rozlokowanie tarczy w Polsce pogorszy nasze stosunki z UE i NATO.

Odpowiedź: nieprawda. Żadne z państw NATO nie sprzeciwia się budowie tarczy, co zostało potwierdzone na forum Rady Północnoatlantyckiej 19 kwietnia 2007 r. Natomiast państwa UE także nie krytykowały tego pomysłu.
   O tarczy słów kilka cz. 1 - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: darco
avatar

O mnie
W serwisie od:
03.07.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD darco
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje