Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Enigma pełna tajemnic

dodano 08.07.2008
Enigma pełna tajemnic

Marek Grajek - autor książki "Enigma - bliżej prawdy" uchyla iThink rąbka tajemnicy dotyczącej tej maszyny i nie tylko.


Skąd zainteresowanie enigmą właśnie i skąd pomysł na napisanie książki o niej?
Jako Poznaniak z urodzenia przez lata przechodziłem, nieświadom tego, obok miejsc, w których historia złamania Enigmy wzięła swój początek. Kiedy poznałem pierwsze strzępy wiedzy na jej temat, fascynacja zagadnieniem była prawie nieunikniona. Tym bardziej, że bohaterowie tej historii tworzyli zręby nowoczesnej kryptologii, która stała się jedną z moich specjalności.


Czy podczas badań historycznych natknął się Pan na fakty, które do tej pory nie były znane ani historykom ani ludziom, którzy interesują się Enigmą?
Tak, zwłaszcza dotyczące nie tyle wielkich wydarzeń historycznych, lecz ich uczestników. Ale chyba największym moim wkładem nie było wyszukiwanie nowych faktów, lecz przedstawienie całościowego i spójnego wewnętrznie obrazu historii złamania Enigmy. Zajmującym się nią dotąd historykom brakowało spoiwa pozwalającego połączyć w całość odizolowane wątki. Okazało się, że tę rolę bardzo dobrze może odegrać wiedza kryptologiczna, porządkująca fakty i pozwalająca wypełnić obszary, w których dokumenty źródłowe mają luki.


Czy według Pana książki historia enigmy jest inna niż ta, którą można przeczytać w źródłach historycznych?
Nie wiem, czy ma Pan na myśli źródła historyczne, czy też wcześniej napisane na temat złamania Enigmy książki? Wiele książek, zwłaszcza napisanych w latach 70- i 80-tych XX wieku, przedstawiało dzieje złamania Enigmy w krzywym zwierciadle. W innych usiłowano rekonstruować pełen obraz na podstawie nielicznych dostępnych faktów, tworząc często niefortunne domysły. Jeszcze inne książki koncentrowały się na wycinkach tej przygody, pomijając tło. W tym sensie moja książka jest inna od wcześniejszych. Ale nawet, jeśli odniesiemy ją do źródeł historycznych w dosłownym sensie - relacji bezpośrednich uczestników wydarzeń, oficjalnych dokumentów z epoki itd. – okaże się, że książka przynosi coś nowego. Musimy pamiętać, że przygoda z Enigmą toczyła się w środowisku tajnych służb, w których obowiązuje zasada minimalizacji dostępnej wiedzy: wiesz tyle, ile musisz wiedzieć, by wykonać swoje zadanie. Mało który z uczestników tej historii wiedział o tym, co dzieje się w sąsiednim pokoju. Zatem ich wspomnienia także są z natury fragmentaryczne. Rekonstrukcja pełnego obrazu z kawałków mozaiki była fascynującą przygodą intelektualną.
   Enigma pełna tajemnic - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: tomasz_albecki
avatar

Opis z moblo.pl
Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę. l Benjamin Franklin
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD tomasz_albecki
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
28.05.2009 21:18:26
15.08.2008 06:54:43
01.06.2009 16:35:30
24.09.2007 09:13:01
27.10.2009 17:29:47
zobacz więcej
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje