Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Płacz na zdrowie

dodano 20.01.2009
Ocena:

Kiedy jest już tak źle, że masz ochotę zacząć tupać nogami i jak dziecko się rozpłakać... po prostu to zrób. Nie udawaj twardziela.


Naukowcy wykazali, że łzy koją ból i pomagają uporać się ze smutkiem. Kilka uronionych w rękaw kogoś bliskiego łez może przynieść ogromne korzyści. Nie tylko dla twojego ducha, ale również dla ciała.
Około 70 proc. z nas nie stara się ukryć łez i płacze, gdy tylko ma na to ochotę. 40 proc. samotnie pochlipuje w domu. Największymi mazgajami są oczywiście kobiety. Podczas gdy przeciętna kobieta płacze około 47 razy w roku, mężczyzna tylko 7. Łzy to prawdziwa broń kobieca. I tym lepiej dla nich. Bo aż 9 na 10 osób czuje się po wypłakaniu lepiej.
Pozytywne i negatywne skutki płaczu przebadali psycholodzy Jonathan Rottenberg i Lauren M. Bylsma z Uniwersytetu Południowej Florydy. Ponad trzy tysiące osób opowiedziało im, kiedy płakały i co później czuły. Zdecydowana większość z nich poczuła zdecydowaną ulgę, kiedy po prostu się wypłakała. Jedna trzecia nie odczuła poprawy nastroju. A tylko jedna dziesiąta czuła się gorzej. Skąd tak różne reakcje?
Według naukowców, korzyść z płaczu zależy od sytuacji, która skłania nas do płaczu i jej kontekstu. Jeśli płaczący może liczyć na wsparcie kogoś bliskiego, istnieje większe prawdopodobieństwo, że odczuje on poprawę nastroju. - U takiej osoby uspokaja się i pogłębia oddech, poprawia się wentylacja płuc, obniża się ciśnienie a organizm się odpręża - mówi fizjolog, Michał Dwornik. Dodatkowo, kiedy płaczemy, do organizmu uwalniane są endorfiny, czyli hormony, które pozwalają nam uśmierzyć ból. Pojawiają się również skutki negatywne, w tym szybsze bicie serca i potliwość. Jednak efekty pozytywne trwają dłużej, mogą też pojawić się później, na samo wspomnienie wcześniejszego płaczu.
Pozytywnych skutków płaczu nie odczują jednak osoby z zaburzeniami nastroju lub z tendencją do stanów lękowych. Ponadto, ludzie, którzy nie są zdolni do wglądu we własne emocje, tzw. aleksytymicy, czują się gorzej po płaczu, gdyż nie potrafią przeobrazić smutnego doświadczenia w pozytywne.
   Płacz na zdrowie - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: marta_putkowska
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD marta_putkowska
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje