Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Manipulacja - sztuka rządzenia?

Autor: WiXa
dodano 06.01.2009

PANEM ET CIRCENSES!Chleba i igrzysk! – tak wołał plebs rzymski. I dostawał. Za darmo. Minęło 2000 lat, a sytuacja niewiele się zmieniła. Chleb mamy. Mamy również i igrzyska. Igrzyska w postaci szeroko pojętego sektora rozrywkowego.


A oto dyscypliny olimpijskie, ale już niezupełnie za darmo:

- media

- gry wideo

- narkotyki/używki

- konsumpcja
Wszystko to służy dwojgu celom: robić pieniądze i kontrolować. Robienie pieniędzy chyba nie wymaga jakiegokolwiek komentarza, natomiast kontrola obejmuje dwa aspekty:
- manipulację (kreowanie poglądów, sterowanie)

- usypianie

Manipulacja
Kreowanie naszych poglądów, stylu i sposobu bycia to tak powszechne zjawisko, że nawet go nie dostrzegamy. Reklama wylewa się z mediów, wszędzie stoją bilboardy – łatwiej tak naprawdę wskazać miejsca, w których ich nie ma. Ubieramy się modnie i stylowo niczym manekiny z wystaw sklepowych. W Wielkiej Brytanii, każda kobieta chce ubierać się jak Victoria Beckham, która stanowi wzorzec mody z pewnością brytyjskiej, jeśli nie ogólnoeuropejskiej.

Udowodniono, że marki produktów rezydują w naszych umysłach i stanowią podświadomy bodziec w procesie decyzyjnym. Dlatego reklama w jednej z wiodących stacji telewizyjnych potrafi kosztować w zwykły dzień w porze wieczornej nawet 30-40 tys zł za 30-sekundowy spot. I działa.
Również prasa nabrała nieco innego kształtu. Gazety w większości stanowią nośnik dla reklam. Nastała epoka magazynów plotkarskich, gdzie znajduje się więcej tekstów reklamowych i sponsorowanych niż właściwej treści. Artykuły redagowane są tak perfidnie i tendencyjnie, by zakrzywić wydarzenie na korzyść poczytalności gazety. Im więcej skandali, im więcej krzyków, im bardziej kontrastowa czcionka – tym lepiej. W czasach telewizji, radia i Internetu gazety straciły znacznie na popularności, jednak znalazło się koło ratunkowe – szacuje się, że gdyby nie płyty CD i DVD dołączane do gazet, książki, torebki, portfeliki i inne bibeloty sprzedawalność gazet spadła by o ponad 50 %. Inna nowinka ostatnich lat to tzw. darmowe gazetki miejskie (np. „Metro”). Wystarczy się przyjrzeć, że treść właściwa stanowi jedynie dodatek do reklam. Ale rozdają to za darmo, ludzie czytają, pieniądz się kręci.
Podobnie kreuje się nasze poglądy polityczne. Łatwo można samemu przeprowadzić eksperyment i w jeden dzień obejrzeć sobie programy informacyjne na kilku kanałach telewizyjnych. Szybko można zauważyć, że wiadomości, mimo, że traktują o tym samym, są podawane w nieco inny sposób, by wywrzeć określony wpływ i ugruntować w nas zamierzoną postawę wobec danego wydarzenia. Po jednym programie informacyjnym jakaś wiadomość oburza, ale przedstawiona w nieco innym świetle na kanale obok okazuje się w zasadzie niczym, co mogłoby zdenerwować. Zjawisko to jest dość powszechne podczas kampanii wyborczych, gdzie wszystkie techniki manipulacyjne widać jak na dłoni.

W Polsce nie ma niezależnych mediów – przykre, ale prawdziwe – namiastkę niezależności i wolności daje nam jedynie to medium, z którego teraz korzystasz - Internet.

Niestety tak jest z całym światem – nie ma wolności. Wszystko wykrzywione jest przez pryzmat pieniądza i władzy.

Usypianie ludzi
   Manipulacja - sztuka rządzenia? - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: WiXa
avatar

Opis z moblo.pl
Dodał(a) plik multimedialny http://patrz.pl?1265...
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych
Komunikator:

 
INNE OD WiXa
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje