Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

List otwarty do Polaków!

Autor: aga_ata
dodano 17.10.2007
List otwarty do Polaków!

Zbliżają się wybory. Każdy z nas jest cząstką prawie czterdziestomilionowego państwa. Czy nie jesteśmy mu coś winni?


    21. października, w niedzielę, apeluję do wszystkich o pójście na wybory.

    Jesteśmy wielkim i mądrym społeczeństwem ludzi, których łączy nie tylko wspólny kraj i przynależność do niego, ale także piękna historia. Historia pisana rękami ludzi, dzięki którym teraz mamy prawo do wyboru. Od lat Polacy walczyli przeciwko temu, co złe i nieodpowiednie. Niegdyś zbrojnie, dyplomatycznie o własną niepodległość. Później o uwolnienie się od komunistycznego jarzma. Ktoś powie, że porównania są zbyt radykalne. I na szczęście będzie miał rację. Ale nie można pozostać biernym w sytuacji, kiedy jakaś siła wyższa zwraca się do nas o kolejną decyzję. Podczas wyborów w 1919 roku do głosowania przystąpiło 78 procent obywateli. Co się teraz z nami stało? Czy poprzednie pokolenia były mądrzejsze? Przecież nadal jesteśmy tymi samymi Polakami, z tej samej ziemi i z podobnymi problemami. Czy tamte pokolenie miało większą świadomość społeczną i polityczną? Owszem, oni mieli o co walczyć, mieli z czego cieszyć się podczas tych pierwszych wyborów. Tym bardziej my powinniśmy cieszyć się z tego, że w niepodlełgej Polsce mamy o wiele więcej powodów do radości. Od 18 lat jesteśmy świadkami rodzącej i rozwijającej się demokracji. Mamy większą świadomość swoich praw i mocy konstytucji. Sejm jest lustrzanym odbiciem polskiego społeczeństwa, co jednoznacznie określa jego wielopartyjność. Naprawdę, mamy w czym wybierać!
    „Nie mam na kogo głosować, to obojętne kto dorwie się do władzy”. Proszę tak nie mówić, proszę nie dopuszczać do siebie myśli, że władza to „koryto”, u którego każdy zapomina o rzeszach ludu, dzięki którym tam się znalazł. Jeżeli ktoś w ten sposób myśli o sprawowaniu władzy i służeniu ludziom, to nigdy nie miał prawa do faktycznego współrządzenia europejskim krajem. Drodzy Rodacy, proszę nie twierdzić, że na obecnej scenie politycznej nie ma żadnej partii, która choćby w najmniejszym stopniu nie odpowiadała na Państwa podstawowe oczekiwania. Nie można traktować wyborów jako skreślenia obojętnie którego kwadracika i „niech się dzieje co chce”. Stawiając krzyżyk na karcie do głosowania stajemy się współautorami kolejnych czterech lat. To nie jest konstytucyjny mit. To nie są puste frazesy powtarzane przed każdymi wyborami w celu zachęcenia elektoratu do głosowania. Poświęćmy na to chwilę i odpowiedzmy sobie na pytanie, co by było gdyby każdy Polak myślał w ten sposób i do głosowania nie poszedłby nikt? Czy Polska naprawdę nie jest dla Państwa ważna? Jeżeli nie znajdują Państwo w sobie na tyle patriotyzmu, żeby ją pokochać, to proszę znaleźć przynajmniej odrobinę uczucia przynależności i przywiązania do swojej ojczyzny. Proszę Państwa, mamy realny wpływ na to, w jakim stanie Polska znajdzie się za cztery lata! Mamy wpływ na to, jak Polska będzie postrzegana za granicą. Mamy wpływ na to, czy Polacy na obczyźnie zdecydują się tu wrócić i nie będą tego żałowali. Mamy wreszcie wpływ na to, czy tu, na miejscu, odczujemy faktyczną poprawę. Wielu Polaków mieszkających w innych krajach poświęciło sporo swojego cennego czasu na dopełnienie wszelkich formalności, żeby tylko móc oddać w najbliższą niedzielę swój głos. Oni mieszkają poza naszym krajem, a mimo to będą głosować. Mieszkają w innych warunkach, być może o wiele lepszych, a nie jest im obojętne to, w jakich warunkach będą żyli ich bliscy, ich Rodacy tu, w Polsce. Skoro oni poczuwają się do takiego obowiązku, czy to moralnego, czy politycznego, to poczujmy się i my. Wystarczy się zmobilizować i pójść na te wybory.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
KOMENTARZE
2007-10-18 01:25:24
| Glosujmy, obojetnie na kogo, byle nie na PiS.
Glosujmy, obojetnie na kogo, byle nie na PiS.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: aga_ata
avatar

O mnie
brak danych
W serwisie od:
06.09.2007
Przyjaciół:
1
Dodaj do znajomych

 
INNE OD aga_ata
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje