Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Komputer jak ludzki umysł cz. 1

dodano 10.11.2008

Poszukiwania sposobu, by komputer dorównał ludzkiemu umysłowi były nieodłączną częścią badań nad nową wirtualną technologią. Sama idea sztucznej inteligencji istnieje od wielu lat, jest jednak różnie rozumiana.


Początkowo za „mądre” uważane były maszyny umiejące po prostu liczyć. Za szczyt możliwości sztucznej inteligencji uznano komputer, który był w stanie generować twierdzenia matematyczne, na podstawie wprowadzonych do niego wcześniej abstrakcyjnych i pozornie niezwiązanych danych. W 1997 roku, po słynnym pojedynku szachowym między Kasparowem a oprogramowaniem Deep Blue, które zakończyło się porażką człowieka, wielu uznało, że oto walka między człowieczym intelektem a komputerową wyrachowaną i pewną logiką zakończyła się ostatecznym fiaskiem.


 


 Od tamtego czasu minęło już jednak 11 lat i nadal komputer nie zepchnął ludzi do podziemia. Okazało się bowiem, że aby dorównać człowiekowi nie wystarczy obracać danymi w sposób 0- 1 (biało - czarny), ponieważ rzeczywistość, w przeciwieństwie do matematyki (gdzie komputery już dawno górują nad człowiekiem), jest zazwyczaj szara i niepowtarzalna. Człowiek przegrał starcie z oprogramowaniem, jednak poruszając się w sferze, którą maszyny lubią najbardziej- gry logicznej o olbrzymiej, jednak skończonej liczbie możliwych ruchów. Ludzki umysł nie potrafi przeanalizować 200 mln danych w ciągu sekundy (co potrafił Deep Blue), potrafi jednak doskonale adaptować się do zmiennych warunków świata. W 2003 roku Kasparow spróbował ponownie- tym razem jego pojedynek z oprogramowaniem szachowym Deep Junior, zakończył się remisem, co twórcom komputerów musiało dać wiele do myślenia.


  


Trudno zredukować ludzką inteligencję tylko do umiejętności matematycznego przetwarzania na podstawie gotowych wzorów, dlatego też obecnie za prawdziwie „myślące” maszyny uważa się takie, które rozwiązują problemy samodzielnie, na sposób ludzki- naśladując procesy zachodzące w ludzkim mózgu. Pierwszym rodzajem takich maszyn, są komputery oparte na sieciach neuronowych. Działają one w sposób podobny, jak ludzki mózg w chwili uczenia się, kiedy to powstają nowe połączenia między neuronami (dendryty), a stare się wzmacniają. Sztuczna sieć neuronowa ma sama wygenerować prawidłowości towarzyszące jakiemuś zjawisku. Dajemy jej część niepołączonych i nierozgałęzionych „neuronów” (danych początkowych i wyników), które łączą się w chwili „wymyślenia” właściwej (lub najbliższej właściwej) odpowiedzi. Ilustrując to przykładem- jeśli posiadamy elektrownie i chcemy się dowiedzieć, jakie czynniki wpływają w jakim stopniu na efektywność produkcji- wrzucamy parametry początkowe i dane o efektywności produkcji z kilku lat poprzednich i na podstawie tych danych komputer informuje nas, w jakim stopniu o stratach w produkcji decyduje np. wilgotnośc, w ilu moc produkcyjna itp.
   Komputer jak ludzki umysł cz. 1 - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: karrinnkka
avatar

O mnie
W serwisie od:
28.05.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD karrinnkka
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje