Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Kulturwa

dodano 07.05.2007
Kulturwa

Kraków pięknym miastem jest. Do tego jest i będzie europejską stolicą kultury. Nic nie zmieni tego faktu - ani pijani profesorowie Akademii, ani przemarsz ONR, ani tabuny brytyjskich turystów i ogólnie postępująca nijakość.


Okazja regularnych odwiedzin łikendowego Krakowa rozpalała moją wyobraźnię. Po latach posuchy wracały ożywcze wspomnienia czasów Hormonu, noclegowania przy Józefa 5 i studenckich objazdów terenowych z „nowożytnej”. Mnogość nowych, alternatywnych „ośrodków kultury” z wyszynkiem napawała nadzieją. Wieść gminna niosła, że monopol stoliczków od maszyn do szycia (i tych okrągłych), a także serwet i świeczników został na dobre przełamany. Ponoć wraz z przełomem nadeszło nowe - z nową muzyką, nowym wystrojem, a pewnie i nowym nastawieniem. Jednak po raz kolejny okazało się, że plotkom nie wolno ufać.
Towarzystwo po knajpach jakby takie samo: trochę niedobitków z lat ’90, trochę nowszego sortu w wieku późnostudenckim i nowy rzut zapędzający się na płycizny jak młode okonie. Na ścianach podobnie, gdzieniegdzie instalacje (choć głównie w tych miejscach, w których już były i 5 lat temu), w głośnikach podobnie (wciąż króluje druga tercja najchętniej ściąganych wykonawców), czyli ogólnie nieźle i średnio – „wszystko po krakowsku”. Klubów więcej, różnorodność większa, ale pijane facjaty nie wskazują na toczącą się właśnie jakąś tam rewolucję kulturalną. Kilkuletnia przerwa w odwiedzinach Krakowa mogłaby mi również objawić efekty choćby nawet ewolucji, ale jej chyba też nie ma.
Tylko nieliczne strzępki, które trzeba usilnie wydłubywać z nijakich doniesień. Jeśli ma się jeszcze nadzieję.
I tak na przykład, na przełomie marca i kwietnia w Nowohuckim Centrum Kultury można było podobno zobaczyć, że Kraków jest krajową stolicą mody (sic!). Jest to niebywała niespodzianka, bo po Poznańskich Targach Mody i łódzkim konkursie młodych projektantów Złota Nitka myślałem, że to raczej te miasta uchodzić mogą za stolice polskich tekstylnych. Jeżeli już Kraków nazywany jest polską stolicą mody (ja nie mogę!), to śmiało do peletonu można dołączyć spotkania z Modą w Bielsku-Białej i konkurs o Złoty Guzik diabła Boruty w Łęczycy.
Nie inaczej dzieje się w zakresie fotografii. Starania, by Krakowski Festiwal Fotografii stał się sztandarową imprezą fotografii polskiej, są równie żenujące, co poziom artystyczny klubu Madame Zaza. Namiastka rozmachu (czytaj: rozrzutu), z jakim próbuje się tą imprezę rozpowszechniać, urąga Festiwalowi Fotografii Cyfrowej w Częstochowie i Festiwalowi Fotografii w Łodzi. Zaraza pierdis crcoviensis (nadęcia krakowskiego) dotyka też tych mniejszych, na przykład Stalowe Magnolie. Lokal ten mieni się „najlepszym klubem muzycznym w Polsce”. Dlaczego? W znalezieniu odpowiedzi nie pomagają też „Prozac”, „Ministerstwo”, „Et...Cetera...”, które skąd inąd grają muzykę odmienną.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: witold_szwedkowski
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD witold_szwedkowski
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje